مجسمه آلبرتو جاکومتی ۱۰۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شد

نویسنده:

۰۲:۰۲:۱۳

روزهای آینده مجسمه برنزی هنرمند سوئیسی آلبرتو جاکومتی به ارزش بیش از 100 میلیون دلار در حراج فصل پاییز ساتبی نیویورک، به فروش می‌رسد. این اثر به همراه 20 اثر هنری دیگر از آیکون هنر پاپ، اندی وارهول در این حراج گذاشته می‌شود. این آثار هنری از ارزشی حداقل 1.7 میلیارد دلار برخوردار می‌باشند که از دوران امپرسیونیست و مدرن؛ پس از جنگ و معاصر، زیر ضربه چکش حراج کریستی و ساتبی، از تاریخ 04 تا 12 نوامبر به فروش می‌رسند.

اما در میان آن‌ها گران‌ترین اثر هنری، اثر "ارابه" جاکومتی ساخته شده در سال 1950 می‌باشد. فروش این اثر برجسته  امپرسیون، در روز سه‌شنبه در حراج ساتبی صورت می‌گیرد. خانه حراج، آن را یکی از دستاوردهای اصلی و مهم از هنر مدرن می‌نامد.

"سیمون شاو" (Simon Shaw) مدیریت هنر امپرسیونیست و مدرن در ساتبی می‌گوید " بازار در حال کشف مجدد مجسمه‌سازی از میان مطلوب‌ترین آثار هنری می‌باشد. این واقعا همان چیزی است که کلکسیونرها از برزیل، آسیا و روسیه رویای آن را دارند. این اثر، فوق‌العاده نادر است. ما معتقدیم که "ارابه "می‌تواند بیش از 100 میلیون دلار به فروش رسد."
از شش ارابه جاکومتی، چهار عدد آن در موزه‌ها قرار دارند و پنجمی نیز به یک مالک خصوصی فروخته شده است که به هیچ وجه قصد فروش آن را ندارد. ساتبی هم‌چنین "Tete" اثر آمادئو مودیلیانی که مانند "ارابه" برای اولین بار به حراج می‌آید، را ارائه می‌دهد.

سومین اثر در روز سه‌شنبه، اثر ونسان ون گوگ به نام "Still Life, Vase with Daisies and Poppies" است که سه ماه قبل از مرگ هنرمند کشیده شده و ارزش آن 30 تا 50 میلیون دلار تخمین زده شده است.
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
آلبرتو جاکومتی
لینک کوتاه

دیدگاه