مهم‌ترین تغییرات جدید اندروید با اندروید لولی‌پاپ

نویسنده:

۱۱:۴۰:۲۰

پروفایل‌های چند کاربری
با اندروید لولی‌پاپ، شما می‌توانید چند پروفایل بر روی گوشی یا تبلت خود بسازید. در نتیجه اگر بخواهید گوشی یا تبلت خود را به طور مشترک با اعضای دیگر خانواده استفاده کنید، می‌توانید حساب کاربری مختلفی برای هر کدام از اعضای خانواده ایجاد کنید. این بدین معنی است که شما می‌توانید مشخص کنید کدام اپلیکیشن‌ها در کدام پروفایل خاص قرار گیرند.

Google Fit

اندروید لولی‌پاپ اولین اندرویدی است که پلت‌فرم سلامت جدید شرکت گوگل به نام گوگل فیت را دارد. گوگل فیت که شبیه HealthKit  شرکت اپل در iOS 8 است، امکان بررسی تمام آمار مربوط به اپلیکیشن‌های مختلف سلامت و تناسب اندام را در یک مکان مرکزی فراهم می‌آورد.

بهبود قفل شناسایی چهره
گوشی‌های اندرویدی از زمان ارائه اندروید 4.0 در سال 2012، دارای قابلیت شناسایی چهره هستند. اما شرکت گوگل در اندروید لولی‌پاپ ویژگی شناسایی چهره را بهبود داده است. حالا اندروید جدید زمانی که نوتیفیکشن‌ها را بر روی صفحه قفل می‌خوانید، چهره شما را شناسایی می‌کند. قبلاً باز کردن قفل از طریق شناسایی چهره یک مرحله مجزا بود، درست مانند تایپ رمز یا نگه داشتن انگشت خود بر روی حسگر اثر انگشت.

Smart Lock

قفل هوشمند این امکان را فراهم می‌آورد که گوشی خود را به جای رمز با یک وسیله فرعی باز کنید. به عنوان مثال، اگر یک ساعت هوشمند Android Wear بر روی مچ خود بسته‌اید، قفل گوشی شما تا زمانی که نزدیک آن باشید، باز می‌ماند. این یعنی افراد دیگر نمی‌توانند قفل دستگاه شما را باز کنند، مگر این که آن ساعت مچی خاص را داشته باشند.

عمر باتری طولانی‌تر
شرکت گوگل وعده داده که حالت ذخیره‌سازی انرژی در اندروید لولی‌پاپ عمر باتری گوشی شما را تا 90 دقیقه بیشتر می‌کند. این ویژگی بخشی از یک بسته جدید از ویژگی‌هایی است که هدفشان محافظت از عمر باتری گوشی است. شرکت گوگل این بسته را Project Volta می‌نامد. هنوز مشخص نیست که این ویژگی تا چه اندازه خوب عمل می‌کند، اما Ron Amadeo از Ars Technica متوجه شده که اندروید لولی‌پاپ عمر باتری را بیش از 30 درصد افزایش می‌دهد.

رمزگذاری پیش‌فرض
با اندروید لولی‌پاپ، شرکت گوگل به صورت خودکار اطلاعات موجود بر روی گوشی شما را به صورت پیش‌فرض رمزگذاری می‌نماید. قبلاً باید به بخش تنظیمات رفته و این ویژگی را فعال می‌کردید. ویژگی رمزگذاری، زمانی که اطلاعات را میان گوشی و مقصد خود انتقال می‌دهد، آن‌ها را به صورت زنجیره‌ای نامفهوم از کدها تبدیل می‌کند. این بدین معنی است که هکرها  در صورت تداخل در این روند، نمی‌توانند اطلاعات حساس شما را بخوانند.

طراحی Material
طراحی متریال واسط کاربری جدید گوگل برای اندروید است. این طراحی رنگ‌هایی براق‌تر، انیمیشن‌هایی ظریف‌تر و ظاهری مسطح‌تر به اندروید داده است. تمام اپلیکیشن‌های گوگل نیز به منظور سازگاری با این طراحی جدید، مجدداً طراحی شده‌اند. ببینید که چگونه آیکون‌های اپلیکیشن‌ها در اندروید لولی‌پاپ مسطح‌تر به نظر می‌رسند، انگار روی کاغذ نقاشی شده‌اند.

سازگاری بهتر با لوازم جانبی
اندروید جدید برای کار با لوازم جانبی خاصی مانند کیبوردها طراحی شده است. اندروید لولی‌پاپ به منظور در برگرفتن میانبرهای کیبوردی همانند یک کامپیوتر بهینه‌سازی شده است.

حالت اولویت‌بندی
اگر از صدای نوتیفیکیشن‌های گوشی خود خسته شده‌اید، مطمئناً این حالت اولویت‌بندی اندروید شما را خوشحال می‌کند. در حالت اولویت‌بندی، شما می‌توانید مشخص کنید که کدام نوتیفیکیشن‌ها مهم هستند و نوتیفیکیشن‌های کم اهمیت را برای زمان‌های مشخصی از روز کلاً بلاک کنید. شما همچنین می‌توانید انتخاب کنید هشدار تعداد خاصی از نوتیفیکیشن‌ها را تنها بر روی صفحه قفل ببینید.

کنترل صوتی
شرکت گوگل یک کنترل صوتی نیز در این اندروید جدید ارائه داده است که سال گذشته در Moto X برای طیف گسترده‌ای از گوشی‌های اندرویدی معرفی شد. اگر گوشی شما از پردازش سیگنال‌های دیجیتالی بهره می‌برد، شما می‌توانید گوشی خود را بیدار کنید، جستجوی صوتی انجام دهید و در حین انجام کارهای دیگر حتی به هنگام لمس صفحه، دستور برقراری تماس بدهید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
Lollipop
لینک کوتاه

دیدگاه