رکورد فروش آثار جاکومتی، ون گوگ و مودیلیانی

نویسنده:

۱۲:۰۱:۵۴

مجسمه نادر برنزی سال 1950 توسط هنرمند سوئیسی آلبرتو جاکومتی، برای 101 میلیون دلار در اواخر روز سه‌شنبه در حراج نیویورک به فروش رسید. مجسمه "ارابه" یکی از دستاوردهای مهم از هنر مدرن است و ساتبی آن را بیش از 100 میلیون دلار ارزش‌گذاری کرده بود.

این مجسمه به قیمت 100970000 دلار فروخته شد و الهه منجمدی را در حرکت نشان می‌دهد. این الهه چراغ هدایت و امید برای نسل بعد از جنگ جهانی در نظر گرفته شده بود. بالاترین رکورد آثار هنری جاکومتی تاکنون، 104300000 دلار در سال 2010 در حراج ساتبی پرداخت شده بود. نام این اثر "Homme qui marche I" می‌باشد.
هویت این خریدار شناخته شده نیست. "ارابه" گران‌ترین اثر در یک هفته مزایده در ساتبی می‌باشد. "سیمون شاو" (Simon Shaw) مدیریت هنر امپرسیونیست و مدرن در ساتبی می‌گوید "با معانی و ارتباط با شفا، قدرت، سحر و جادو، این مجسمه قهرمانانه نمادی از تجدید زندگی پس از جنگ جهانی دوم است."

هم‌چنین در روز سه شنبه، مجسمه کوچک آمادئو مودیلیانی به نام "Tete" با پیش‌فروش 70700000 دلار، انتظارات فروش آن را درهم شکست. ساتبی گفت "این قیمت، یک رکورد حراج برای هنرمند آن بود. قدمت این اثر به تاریخ 1911-1912 برمی‌گردد، و یکی از سری مجسمه‌های نادر حک شده از بلوک‌های سنگی بازمانده از منطقه‌های ساخت و ساز در پاریس است." این اثر 45 میلیون دلار قیمت گذاری شده بود. شاو هفته گذشته بیان داشت "بازار در حال کشف مجدد مجسمه‌سازی از میان مطلوب‌ترین آثار هنری می‌باشد."

اثر برجسته سوم فروش ساتبی، اثر ونسان ون گوگ به نام "Still Life, Vase with Daisies and Poppies" بود که ارزش آن 30 تا 50 میلیون دلار تخمین زده شده بود و در نهایت به قیمت 61.8 میلیون دلار فروخته شد. ونسان ون گوگ این اثر هنری را، درست سه ماه قبل از مرگش نقاشی کرده بود.

کریستی و ساتبی در طی هفته آینده، در حال مزایده حدود 1.7 میلیارد دلار از آثار هنری امپرسیونیست و مدرن، بعد از جنگ و هنر معاصر می‌باشند.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
رکورد فروش
لینک کوتاه

دیدگاه