«روز مردگان»؛ مراسمی سرشار از رنگ و نور

نویسنده:

۰۵:۲۰:۳۰

آنتونیو اولموس، عکاس مکزیکی مشهور جهانی که به خاطر سبک بی همتای مستند گونه‌اش شناخته می‌شود، برای انجام اولین پروژه مجموعه «سونی آر اِکس از خیابان‌ها تجلیل می‌کند»( Sony RX Celebrate the Streets) به سرزمین مادری خود بازگشته است.

در این پروژه اولموس طراوت، تازگی و رنگ‌های بی همتایی را در روز جشن سنتی «روز مردگان» مکزیک به تصویر می‌کشد. این عکس‌ها همه در سبکی که از او خواسته شده-صاف و ساده و در حال حرکت-سنتی را که تاریخ برگزاری آن به دوره آزتک ها می‌رسد و حالا هزاران نفر در خیابان‌های مکزیکو سیتی و به خصوص منطقه «میکسکیک» آن را جشن می‌گیرند، گرفته شده‌اند.

«روز مردگان» یا آن گونه که در اسپانیایی «دیا دِ مورتوس» خوانده می‌شود، در اصل مراسمی آزتکی بوده که در آن خانواده‌ها دور یکدیگر جمع می‌شدند تا یاد مردگان را پاس بدارند. مراسمی نیز بین روزهای 31 اکتبر و دوم نوامبر برگزار می‌گشته است. برگزاری این مراسم توسط استعمارگران اسپانیایی سرکوب شد، اما باری دیگر احیا شده و با روزها و مراسمی دیگری چون «Allhallowtide»، «All Hallows’ Eve»، «Hallowmas» و «All Saints Day» در هم تنیده گشت.

در شهر مکزیکی «میکسکیک»-که حالا جزیی از شهر همیشه رو به رشد مکزیکوسیتی است-هزاران شرکت کننده این مراسم با جمع شدن در خیابان‌ها و قبرستان تنها کلیسای جامع باقیمانده در شهر، آن را با صدها هزار شمع روشن می‌کنند تا صحنه‌ای بی نظیر را خلق کنند.

هدف از مجموعه‌های اولموس، به تصویر کشیدن تنوع مناظر شگفت آور خیابانی دنیاست و پروژه‌های دیگر «تجلیل از خیابان‌ها» او، شامل جشن «ماردی گرا» نیو اورلئان، فستیوال «هولی» هند و «دوندگی گاوهای نر» پامپلونا هستند. در تمامی این مراسم عمومی، مردم در غوغایی از رنگ و جوی با طراوت و زنده که عکاسی خیابانی برای آن مناسب است، دور هم جمع می‌شوند. 
پریا پورمند
برگرفته از
روز مردگان
لینک کوتاه

دیدگاه