کاکتوس نعل اسبی را می‌شناسید؟

نویسنده:

۰۲:۵۲:۲۲

این کاکتوس زیبا با ظاهر منحصر به فردش روح تازه‌ای درون دکوراسیون خانه‌تان می‌دمد! پرورشش هم بسیار آسان و سرگرم کننده است!

 

این کاکتوس که از خانواده افوربیاها است گونه‌های بسیار زیادی دارد. بعضی از گونه‌های این جنس برای پوشاندن زمین در مناطق بیابانی و گرم، بسیار محبوب اند! مانند بقیه افوربیاها کاکتوس نعل اسبی ریشه‌های سفید شیری و شیرابه‌ای دارد که در صورت تماس با پوست باعث سوزش و احساس بد در آن قسمت از پوست، می‌شود. پس مراقب باشید که با شیره گیاه در تماس قرار نگیرید و در صورت نیاز با دستکش به آن دست بزنید.

شرایط رشد

– نور

کاکتوس نعل اسبی به مکانی روشن با نور مستقیم نیاز دارد. پس بر خلاف تعدادی از گیاهان آپارتمانی، می‌تواند در معرض نور مستقیم خورشید باشد و به خوبی به رشدش ادامه دهد. پنجره‌های جنوبی یا پنجره‌های آفتاب گیر بهترین مکان برای قرار دادن این کاکتوس است.

– آبیاری

نعل اسبی را در فصل بهار و تابستان، در واقع فصول رشد گیاه، به صورت منظم آبیاری کنید. در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید و کاکتوس‌تان را هر ۱ ماه آبیاری کنید. قبل از هر گونه آبیاری از سالم و کافی بودن سوراخ‌های زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید. اگر سوراخ‌های زهکش کم بودند و یا اندازه‌شان مناسب نبود، با استفاده از میخ یا هر وسیله دیگری آنها را باز کنید و یا تعداد بیشتری از آنها در کف گلدان ایجاد کنید. در صورتی که امکان این کار برای‌تان وجود نداشت گلدان را عوض کنید.

همانطور که می‌دانید جمع شدن آب در گلدان و آبیاری بیش از حد یکی از اصلی ترین عوامل مرگ کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها است، پس مراقب این مسئله باشید.

– دما

در طول تابستان دمای متوسط و معتدل را دوست دارد و در زمستان مقدار کمی سرما را می‌تواند تحمل کند. در طول زمستان گیاه را از معرض بادهای سرد و یا وسایل گرم کننده مصنوعی، مانند بخاری و شوفاژ و …، دور نگه دارید.

– خاک

برای کاکتوس نعل اسبی‌تان خاک مناسب کاکتوس با زهکشی خوب فراهم کنید. اگر فکر می‌کنید خاکی که تهیه کرده اید سنگین است و زهکشی خوبی ندارد، مقداری سنگ ریزه به آن اضافه کنید. پی اچ خاک باید در حدود ۶ باشد (اندکی اسیدی).

– کود دهی

در ابتدای فصل رشد (بهار) گیاه را با کودهایی که مواد غذایی را به تدریج آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند کود دهی کنید. یک روش دیگر کود دهی با کودهای مایع است. گیاه را به صورت هفتگی با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند کود دهی کنید. کاکتوس‌های جوان را با کودهایی که درصد نیتروژن بالایی دارند کود دهی نکنید.

تکثیر

کاکتوس نعل اسبی به آسانی از طریق قلمه تکثیر می‌شود. ابتدا با استفاده از چاقو یا تیغی تمیز یکی از شاخه‌های بالغ کاکتوس را ببرید. برای اینکه جلوی ریزش شیره کاکتوس را بگیرید و جریانش را قطع کنید آن را در آب تازه بگذارید. مدتی به گیاه زمان دهید تا جریان شیره کاملا قطع شود، حالا آن را از آب خارج کنید و برای یک هفته در مکانی قرار دهید تا محل زخم ساقه خشک شود. گلدان کوچکی آماده کنید و درونش را با خاک کاکتوس یا شن پر کنید، حفره‌ای در خاک ایجاد کنید و قلمه را درون آن بکارید. خاک را همواره مرطوب نگه دارید. در طول کاشت و قلمه گیری حتما از دستکش مخصوص استفاده کنید تا شیره سوزش آور کاکتوس با دست و چشم‌تان تماس پیدا نکند.

تعویض گلدان

تعویض گلدان را، هر زمانی که حس کردید گلدان فعلی کاکتوس برای رشد بیشترش جا ندارد، انجام دهید. بهتر است این کار را برای فصول گرم نگه دارید. برای تعویض گلدان ساکولنت، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود، سپس چند ضربه آرام به گلدان وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از درون گلدان خارج می‌شود. با دست خاک قدیمی را از ریشه‌ها جدا کنید و ریشه‌های مرده، خشک و گندیده را هم ببرید. در این مرحله می‌توانید از قارچ کش استفاده کنید، ریشه‌ها را با محلول قارچ کش سم پاشی کنید. حالا کاکتوس را در گلدان جدیدیش قرار دهید و گلدان را با خاک تازه پر کنید.

 

برگرفته از
thespruce.com
لینک کوتاه