بیماری‌های پا؛ از میخچه تا زگیل

نویسنده:

۰۳:۳۱:۴۰

پینه پا
پینه پا، برآمدگی استخوانی در قاعده انگشت شست پا است که باعث انحراف انگشت شست پا به سمت دیگر می‌شود. وقتی پینه پا با خارج کردن استخوان پا از حالت تعادل همراه باشد و برآمدگی در قاعده مفصل ایجاد کند، به علت فشار یا ورم مفاصل بسیار دردناک می‌شود و نیز ممکن است منجر به میخچه شود. محصولات ضد درد، پدهای کوسن پینه پا هستند، سفارش کفش مخصوص یا عمل جراحی و همین‌طور پوشیدن کفش‌های جادار و اجتناب از کفش پاشنه بلند درمان‌های مفیدی خواهند بود.

 

میخچه و پینه
اصطکاک باعث ایجاد پوست ضخیم، سفت و مرده به شکل میخچه و پینه می‌شود که برای حفاظت از پوست‌های حساس شکل می‌گیرند. میخچه مخروطی شکل است و به سمت داخل پوست می‌رود و در بخش‌هایی از پا که کمتر می‌توانند وزن را تحمل کنند پدیدار می‌شود. پینه در هر نقطه‌ای که اصطکاک وجود دارد ظاهر می‌شود و پراکنده‌تر است. هر دو ممکن است به دلیل پوشیدن کفش‌های تنگ ایجاد شده و با توقف اصطکاک محو شوند. پد Moleskin می تواند به تسکین میخچه کمک کند؛ پینه پا هم می تواند با بریدن یا جراحی بهبود یابد.
نقرس
نقرس شکلی از ورم مفاصل است که معمولا با درد ناگهانی، قرمزی، تورم و خشکی در مفصل بزرگ انگشت شست پا مشخص می‌شود. نقرس می‌تواند در پا، مچ پا یا زانو هم ایجاد شود. این بیماری به دلیل افزایش اسیداوریک (UA) در بدن و تشکیل بلورهای سخت در مفاصل ایجاد می‌شود. حملات می‌توانند چندین روز یا هفته طول بکشد و با داروهای ضد التهاب یا داروی کاهش اسیداوریک درمان شوند. با پزشک خود در مورد تغییرات رژیم غذایی که کمک به کاهش اسیداوریک می‌کند صحبت کنید.
زگیل‌های کف پا
زگیل‌های کف پا غددی سفت و سخت هستند که در کف پا ایجاد می‌شوند. این بیماریِ مسری به دلیل ورود ویروس از طریق پوست آسیب‌دیده و دارای منفذ ایجاد می‌شود و اغلب از طریق استخرهای عمومی و دوش گسترش می‌یابد. زگیل‌های کف پا بی‌ضرر بوده و می‌تواند درمان نشوند، اما در بسیاری از موارد، آنها این قدر دردناک هستند که درمان را نمی‌توان نادیده گرفت. اسیدسالیسیلیک موضعی می‌تواند مفید واقع شود و سوزاندن، انجماد، لیزردرمانی و عمل جراحی برای برداشتن گزینه‌های مهاجم برای موارد شدید به کار گرفته می‌شود.
پای ورزشکار
پای ورزشکار نوعی عفونت‌ قارچی است که باعث قرمزی، خارش، سوزش و گاهی تاول زدن پوست می‌شود و کمی مسری است. به طوری که از طریق تماس مستقیم یا راه رفتن با پایِ برهنه در محل‌هایی مانند رختکن یا نزدیک استخر منتشر می‌شود. سپس قارچ‌ها در کفش، به ویژه آنهایی که تنگ و بدون گردش هوا هستند، رشد می‌کنند. پای ورزشکار معمولا با لوسیون ضد قارچ موضعی و یا داروهای خوراکی در موارد شدید درمان می‌شود.
عفونت قارچی ناخن
وقتی قارچ‌های میکروسکوپی از طریق شکافی وارد ناخن می‌شوند عفونت قارچی ناخن ایجاد شده که موجب ضخیم، بی‌رنگ و شکننده شدن ناخن می‌شود. عفونت ناخن اگر بدون درمان رها شود، از بین نمی‌رود و به سختی می‌تواند درمان شود. قارچ‌ها در مکان های گرم و مرطوب رشد می‌کنند و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. کرم‌های موضعی می‌توانند در موارد خفیف مفید باشند، اما قرص های ضد قارچ بهترین شانس برای درمان یک عفونت شدید است.
شست چکشی
هنگامی که عضلات شست پا از حالت تعادل خارج شوند، می‌توانند موجب بروز مشکلات دردناک در شست پا شوند. در حالی که برخی از مردم مستعد ابتلا به شست چکشی هستند، اما خطرات دیگری مانند کفش تنگ نیز یکی از دلایل آن است. به طور کلی شست چکشی باعث می‌شود مفصل میانی شست پا به سمت پایین خم شود و   انگشتان در نزدیکی پا برآمده شوند. کفش‌هایی با اندازه مناسب و فضای کافی در داخل پنجه و جراحی ممکن است موجب تسکین آن شوند.
ناخن فرورفته
ناخن شست که به داخل پوست رشد کرده است می‌تواند به درد، قرمزی، تورم و حتی عفونت منجر شود. کوتاه کردن بیش از حد ناخن یا به صورتی که سراسر صاف نباشد به ناخن صدمه می‌زند و پوشیدن کفش‌های تنگ نیز یکی از عوامل آن است. برای موارد خفیف، پا را در آب گرم خیس دهید، آن را تمیز نگه دارید و با قرار دادن یک تکه کوچک پنبه در زیر گوشه‌ای از ناخن‌هایی که به داخل رشد کرده‌، ناخن را بلند کرده و از پوست جدا کنید. جراحی کوچک می‌تواند تمام یا بخشی از ناخن را بردارد.
صافی کف پا (پِس پلانوس)
صافی کف پا، از بین رفتن انحنای کف پا و تماس کامل یا نزدیک شدن کف پا به زمین است. این بیماری ممکن است به ارث برده شود یا ناشی از صدمه یا یک بیماری مانند آرتریت روماتوئید باشد. علائم صافی کف پا نادر است. با وجود این، افزایش وزن، کفش‌های تنگ یا نامناسب یا ایستادن بیش از حد می‌تواند باعث درد شود. درمان این بیماری شامل تمرینات تقویت پا و پوشیدن کفش‌هایی با قوس خوب یا ارتز می‌شود.
 
 سعیده اکبری

 
برگرفته از
بیماری‌های پا
لینک کوتاه

دیدگاه