فوت و فن ساخت یک دوربین روزنه‌ای (Pinhole) دیجیتال

نویسنده:

۱۰:۳۱:۱۳

عکاسی Pinhole یکی از قدیمی ترین زمینه های عکاسی است . با اینکه تبدیل یک دوربین DSLR به یک دوربین روزنه ای ساده ممکن است عجیب به نظر برسد اما حتی اگر عکس ها مقداری هم محو شده باشند ، این کار می تواند نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد.با خواندن ادامه مطلب نحوه ساختن یک دوربین روزنه ای را فراخواهید گرفت.

۱) آماده سازی

پوشش بدنه دوربین DSLR تان را برداشته و آنرا در مرکز قرار دهید. از مته ای قوی برای ایجاد روزنه استفاده نمایید و مراقب باشید که به میز آسیبی نرسانید. بهترین راهی که برای این کار یافتیم این است که ابتدا با سوراخی کوچک شروع به کار کنید و در نهایت قطر آنرا به چیزی حدود پنج میلی متر برسانید.

۲) بازیابی قوطی‌ها

ظروف حلبی نوشیدنی ها می توانند برای ساخت یک روزنه به کار گرفته شوند. از در بازکن ها برای برداشتن بالای آن استفاده نمایید. داخل آنرا را بشویید تا چسبناک نباشد و بعد یک مربع کوچک ببرید. اندازه ای حدود سه سانتی متر می تواند برای آن خوب باشد.

۳) ایجاد روزنه

برای ایجاد روزنه به یک سوزن خیاطی کوچک نیاز دارید. سوزن را در مرکز جعبه قرار دهید و بچرخانید تا کاملا به داخل وارد شود. بازهم مواظب باشید که میز را خراب نکنید و به انگشتان تان هم صدمه ای نزنید.

۴) تصحیح روزنه

این روزنه در لبه ها ممکن است کمی زبر باشد پس از یک کاغذ سنباده برای نرم کردن آن استفاده کنید. حالت ایده آل این است که حلبی در نزدیکی روزنه بسیار نازک باشد اما نوری را از خود عبور ندهد..

۵) داخل شدن نور

این ظرف را روی پوشش بدنه قرار دهید و مطمئن شوید که روزنه کوچکتر در مرکز روزنه بزرگتر جای گرفته است.از نوار چسب های سیاه رنگ برای اینکه نور از جایی وارد دوربین نشود استفاده نمایید.

۶) عکاسی

شما در منظره یاب هیچ چیز نخواهید دید پس بهتر است به آزمودن ترکیب بندی و نوردهی بپردازید. حالت عکاسی را در حالت Manual قرار دهید و از نوردهی 30 ثانیه ای استفاده نمایید.

برگرفته از
Pinhole
لینک کوتاه

دیدگاه