عکسی انقلابی در نظریه شکل‌گیری سیاره‌ها

نویسنده:

۰۸:۱۴:۵۵

 
همان‌گونه که برای اولین بار در تاریخ، عکسی با جزییات دقیق، توسط رصدخانه بین‌المللی آتاکاما در شیلی گرفته شده است، شما شاهد شکل‌گیری یک سیستم خورشیدی درست مثل ما، با 450 سال نوری از زمین در صورت فلکی ثور هستید. واقعا شگفت‌آور است!

درست مثل Catherine Vlahakis معاون و مدیریت برنامه دانشمندی ALMA و هر کس که در جهان نجومی است: "هنگامی که ما برای اولین بار این تصویر را دیدیم، به خاطر سطوح دیدنی و جذاب از جزئیات آن متحیر و متعجب شدیم.  HL Tauri بیش از یک میلیون سال سن ندارد، اما با این حال به نظر می‌رسد که دیسک آن پر ازسیاره باشد. این تصویر به تنهایی می‌تواند انقلابی در نظریه شکل‌گیری سیاره‌ها ایجاد کند. در واقع این یک عکس انقلابی است، که منشاء بسیاری از سیستم‌های سیاره‌ای را در جزئیات باورنکردنی نشان می‌دهد. من به خاطر دارم که مدل تصویرسازی این عکس را در کتاب علومم دیده بودم و با خودم می‌گفتم که این تصویر در واقعیت چقدر می‌تواند شگفت‌انگیز باشد! جزئیات در قسمت بالای عکس، به وضوح حلقه متحدالمرکز است که در آن ماده متراکم را نشان می‌دهد. تمرکز این ماده در اطراف یک نقطه، تشکیل سیارات را حفظ خواهد کرد. برخی از این حلقه‌ها نیز علامت مدار آینده خود می‌باشند."

به گفته دانشمندان ALMA، "این نتیجه جدید به عنوان گامی عظیم به جلو در درک چگونگی توسعه دیسک‌های پروتو سیاره و چگونگی شکل‌گیری سیاره‌ها می‌باشد." آن‌ها شوکه هستند که HL Tauri، ستاره‌ای در مرکز دیسک پروتو سیاره، تنها یک ستاره یک میلیون ساله خورشید مانند است.
 

 

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
نظریه شکل‌گیری سیاره‌ها
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “عکسی انقلابی در نظریه شکل‌گیری سیاره‌ها”