عکاسی بهتر از صحنه‌های ورزش موتور سواری و اتومبیلرانی

نویسنده:

۰۸:۵۹:۳۴

عکاسی از موتورسیکلت‌ها و اتومبیل‌های در حال حرکت
 

ثبت اشیایی که سریعا در حرکت هستند مثل موتورسیکلت‌ها مخصوصا در موقعیت‌هایی که حتی جاهای قرارگیری شما هم محدود هستند، کار سختی بوده است. قوانین طلایی زیر کار شما را در عکاسی از این صحنه ها ساده‌تر خواهند کرد.

۱) توجه به نقشه

نقشه مسیرمسابقه را دانلود کرده و جایگاه هایی را که مجازید در آنها قرار بگیرید را مشخص کنید. احتمالا می توانید در نقاط داخلی پیچ ها مستقر شوید.

۲) انتخاب جهت

شما نمی خواهید رو به آفتاب عکاسی کنید بنابراین به دنبال جایی باشید که جهت شما در هنگام عکاسی در آن پشت به آفتاب باشد یا حداقل رو به افتاب نباشد.

۳) عکاسی در روزهای خلوت تر

همیشه مسابقات بزرگ شاهد جمعیت عمده ای از تماشاگران هستند. سعی کنید در روزهایی که مسابقات تعیین خط و زمان گیری برگزار می شود ، به عکاسی بپردازید چراکه در این روزها فضای بیشتری برای مانور در اختیارتان قرار دارد.

۴) استفاده از لنزهای Long

لنز های تله فوتو از ضروریات هستند اما برای ثبت عکسی خوب باید کمی هم خوش شانس باشید. برای مثال در هنگام استفاده از EOS 400D یک لنز 70-300 میلی متری فاصله کانونی ای حدود 480 میلی متر دارد که به شما امکان عکاسی نزدیک از صحنه ها را می دهد.

۵) سرعت‌های پایین شاتر

سزعت های بالای شاتر می تواند صحنه ها را به صورت ثابت ثبت کنند و یک ماشین یا موتورسیکلت

که سریعا در حال حرکت است را به صورت ساکن جلوه دهند. سرعت های شاتر کم مثلا حدود 1/60 ثانیه می توانند برای ایجاد جلوه Motion Blur مورد استفاده قرار گیرند.

۶) تکنیک Panning

برای این که از panning بهتر استفاده کنید بهتر است دوربین را به جای راستای شانه هایتان یا کمرتان ، در پایین تنه حرکت دهید.برای اینکه نتیجه کار یکنواخت تر باشد ، بهتر است که بعد از رها کردن کلید شاتر هم به حرکت دادن دوربین ادامه دهید.

۷) دادن زاویه مناسب به عکس‌ها

در هنگامی که روبروی صحنه در حال حرکت دادن دوربین هستید نیاز نیست که نگران باشید اما می توانید برای جذاب تر شدن و هیجان انگیز تر شدن عکس کمی دوربین را کج کرده و به عکس تان زاویه بدهید.

۸) حالت‌های فوکوس

فوکوس خودکار AI Servo گاهی درعکاسی از سوژه هایی که سریعا در حال حرکت هستند به مشکل بر می خورد. حالت فوکوس را به One Shot یا Manual تغییر دهید و روی نقطه ای از موتورسیکلت فوکوس کنید.

۹) مرور و حذف

هنگامی که در Panning از سرعت های پایین شاتر استفاده می کنید ، درصد موفقیت تان در ثبت عکس هایی واضح حدود 10% یا چیزی کمتر از این میزان خواهد بود.

۱۰) توجه به حواشی

برای ثبت هیجان ورزش هایی چون موتورسواری و اتومبیلرانی ، کسانی که در حاشیه هستند ،را فراموش نکنید . رانندگان ، موتور سواران و تماشاچیان را که جزو جاذبه های این ورزش هستند از دست ندهید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه

دیدگاه