طرح ایلان ماسک برای جهانی سراسر آنلاین با اینترنت ماهواره‌‌ای ارزانقیمت

نویسنده:

۰۹:۲۹:۱۲


وال استریت ژورنال می گوید ایلان ماسک از اوایل سال جاری با طرح ریزی همکاری با گرگ ویلر، موسس O3b Networks و شراکت در طرح اینترنت ماهواره‌ای گوگل، قدمهای اولیه را در این زمینه برداشته است. گفته می‌شود که این دو (ماسک و ویلر) چندی است که در شرکت WorldVu سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام داده‌اند و قصد دارند در اولین قدم بیش از ۷۰۰ ماهواره تامین اینترنت را به فضا بفرستند.
 
طبق شنیده‌ها، آنها قصد دارند ماهواره‌هایی تولید کنند که کمتر از یک میلیون دلار هزینه و تقریبا ۱۱۴ کیلوگرم وزن دارند. این می‌تواند یک گام مهم و البته سخت در مسیر رویاهای ماسک باشد. زیرا کوچکترین ماهواره‌های امروزی با وزنی دوبرابری (۲۳۰ کیلوگرمی)، هزینه ساخت چند میلیون دلاری دارند. 
 
ویلر می‌گوید که این ایده را پیشتر با خود به گوگل برده بود. اما پس از پایان همکاری با گوگل، ایده‌اش را هم با خودش برده، زیرا چندان مطمئن نبوده که غول مانتین ویو «تجربه ساخت و ساز لازم» برای این پروژه را داشته باشد. شاید وی فکر می‌کند موسس تسلا و اسپیس ایکس، گزینه بهتر و مناسبی برای این کار است. البته گفته می‌شود که ماسک پیش از این هم با دولت فدرال فلوریدا و کلورادو مذاکراتی را برای ساخت کارخانه‌های مورد نیاز در این ایالتها داشته است.
 
البته این دو هنوز در مراحل اولیه برنامه‌های شان هستند و حتی ممکن است ماسک از این پروژه پا پس بکشد. زیرا تا کنون هیچ چیز به طور رسمی اعلام یا تایید نشده است. اگر این دو تصمیم جدی برای چنین همکاری داشته باشند، اولین مانع آنها قوانین و مقررات رادیویی خواهد بود و همچنین باید سرمایه گذاری حداقل یک میلیارد دلاری را برای توسعه طرح فراهم کنند. 
 
اما اگر این گزارش صحیح باشد، حداقل دیگر نیاز نیست به دنبال راکت مناسب برای فرستادن ماهواره‌ها به فضا بگردند. زیرا ماسک قبلا آنها را ساخته است!
 
البته این تنها تلاش جهت تامین اینترنت ارزان قیمت و فراگیر جهانی به شمار نمی‌رود. پیش از این هم شرکتهایی با این رویا دست به کار شده اند که در این میان گوگل داستان را بیش از همه جدی گرفته است. این غول جستجوی اینترنتی، سال گذشته بالن‌های آزمایشی خود را برای ارسال اینترنت در مناطق صعب‌العبور به کار گرفت و چندی است با خرید یک شرکت پیشرو در زمینه تولید هواپیماهای بدون سرنشین با امکان پرواز طولانی مدت، قصد دارد از هواپیماهای بدون سرنشین معلق در فضا برای ارسال اینترنت ارزان قیمت استفاده کند.
 
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
اینترنت ماهواره‌‌ای
لینک کوتاه

دیدگاه