مستعمره‌ای در مریخ؛ جهش عظیم بعدی نژاد انسان

نویسنده:

۰۲:۲۳:۱۹


وی قصد دارد برای تامین بخشی از هزینه‌های این طرح بلندپروازانه، تمامی مراحل این پروژه را به صورت زنده از تلویزیون پخش کند. این مراحل شامل تمرینات پیش از ماموریت برای آمادگی زندگی روزمره روی سیاره قرمز هم می‌شوند. یا اینکه در برنامه تلویزیونی تمامی مهاجران به کلنی مریخ را به صورت روزانه رصد کرده و تحت کنترل خواهند داشت.
 
حال چنین انسان جذاب و پر از رویاهای دور و درازی میهمان کنفرانس Engadget Expand شده و از آرزوهایش برای بشریت می‌گوید:
 
ساخت یک زیستگاه یا کلنی برای انسان روی مریخ نه تنها بسیار چالش برانگیز می‌نماید، که تا حدی باید آن را دست نایافتنی تصور کرد. اما لنسدورپ توضیح می‌دهد که تکنولوژی لازم برای موفقیت ماموریت مارس‌وان پیش از این نیز وجود داشته و این هدف آنچنان که در ابتدای کار دور از دسترس می‌نماید، ترسناک نیست. و مطمئنا این پروژه آنقدرها هم ساده نیست که فقط راکت حامل فضا پیما را در جهت درست شلیک کرده و برای مسافران آرزوی موفقیت کنیم. 
 
اولین کاوشگر مارس‌وان قرار است سال ۲۰۱۸ به مدار سیاره سرخ برسد و دو سال بعد هم احتمالا یک ربات جستجوگر مامور اکتشاف محل‌های مناسب برای احداث سایتهای کلنی خواهد شد. در سال ۲۰۲۲ سیستم‌های پشتیبانی حیات و دیگر تجهیزات ضروری به مریخ ارسال خواهند شد. اولین ماموریت انسانی هم برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده تا انسان پا بر مریخ بگذارد.
 
از نظر فنی، این ایده می‌تواند درست و اجرایی باشد، اما به سرمایه‌گذاری هنگفتی نیاز دارد. لنسدورپ تنها دلیل موفقیت همیشگی نژاد انسان را پیشرفت و ترقی می داند و اینکه ما همیشه در حال گسترش مرزها بوده ایم. و مارس‌وان را تنها بهانه‌ای برای رها ساختن دوباره نیاز جمعی انسانها به جستجو و اکتشاف می‌داند.
 
او امیدوار است که این قبیل ماجراجویی‌ها باعث اتحاد و یکپارچگی جهانی شود و همه را حول یک هدف مشترک عمومی گرد هم آورد. شاید فرستادن انسان به مریخ باعث شود تا یک بار دیگر رویای آینده کودکان ما به جای «ستاره پاپ شدن» به سمت «فضانورد شدن» تغییر یابد. و با پخش تلویزیونی سفر اولین مهاجران بشری دنیای بیرون، ما بتوانیم در این تجربه مشترک با آنها سهیم شویم. زیرا «این سفر در واقع گام بزرگ بعدی برای نژاد انسان» است.
 
به عقیده لنسدورپ مانع اصلی در راه موفقیت مارس‌وان، پیچیدگی‌های تکنولوژیک نیست، بلکه یافتن افراد مناسب برای این کار، بزرگترین چالش پیش روی آنها است. و اینکه احتمالا این سفر یک بلیط یک‌طرفه است. لذا تیم پویا و کارآمد این پروژه باید برای توسعه کلنی و کسب هرگونه شانس موفقیت در آن کاملا ایده‌آل باشند. 
 
البته کاوشگران اولیه که سرانجام به فضا خواهند رفت، طی ده سال آینده از بین افراد مناسب انتخاب شده، آموزشهای سختی را پشت سر خواهند گذاشت. آنها تحت آزمونهای طاقت فرسای قبل از سفر قرار خواهند گرفت. بخشی از این تمرینات شامل زندگی در یک کلنی ساختگی روی زمین است. جایی که تمام حمایت‌ها و تماس‌های بیرونی قطع می‌شوند و آنها باید با مشکلاتی که به صورت مصنوعی ایجاد شده‌اند، دست و پنجه نرم کنند. شاید یکی از سخت‌ترین آنها  آزمونی روانشناسانه باشد: کنار آمدن با یک توالت متعفن خراب!
 
شما آماده سفری چنین مخاطره‌آمیز، اما جذاب و منحصر به فرد هستید؟
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
مستعمره‌ای در مریخ
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “مستعمره‌ای در مریخ؛ جهش عظیم بعدی نژاد انسان”