اولین اروپایی‌های آب و هوای عصر یخبندان

نویسنده:

۰۴:۳۹:۱۲

 
محققان روز پنجشنبه گفتند که DNA بازیابی شده از فسیل استخوان پا در مردی که 36000 سال پیش زندگی می‌کرده است، نشان می‌دهد اروپایی‌ها در اوایل عصر یخبندان جان سالم به در برده بودند. تیم بین‌المللی از دانشمندان هم‌چنین گفت که DNA از یکی از قدیمی‌ترین آناتومی‌های شناخته شده از بدن انسان مدرن نشان می‌دهد که پیوند با نئاندرتال‌ها در 54000 سال پیش بسیار زودتر از آن‌چه که قبلا تصور می‌شد صورت گرفته بوده است.

محققان مرکز ژئوژنتیک ((GeoGenetics در دانشگاه کپنهاگ، برای مطالعه خود که در نشریه Science در آمریکا منتشر شده است، از DNA فسیلی معروف به 14Kostenki  استفاده کرده‌اند. دومین ژنوم قدیمی تا به امروز، از یک انسان مدرن که از غرب روسیه پیدا شد، مربوط به یک شکارچی می‌باشد. ژنوم، همه ماده ژنتیکی یک فرد است که شامل DNA نیز می‌شود. محققان در بیانیه‌ای گفتند زمانی که آن را با ژنوم دیگر انسان‌های باستان مقایسه کردند، آن‌ها یک سطح "حیرت‌انگیز" از وحدت ژنتیکی را دارا بودند که به اولین اروپایی‌های شناخته شده قابل تعمیم می‌باشد.

این تیم گفت این نشان می‌دهد که برخی از " شکارچی‌ها و جمع‌آوری کنندگان پارینه سنگی با اصل و نسب مشترک عمیق، موفق به زنده ماندن در آخرین یخبندان و استعمار سرزمین‌های اروپا برای بیش از 30000 سال شدند." ورق‌های یخ در طول ده‌ها هزار سال آمدند و رفتند و در این مدت برخی از فرهنگ‌ها به طور کامل خاموش شدند. با این حال، دسته‌های مردم باید قادر به زنده ماندن می‌شدند، و هم‌چنان جمعیت انسانی را حفظ می‌کردند.
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
عصر یخبندان
لینک کوتاه

دیدگاه