هدفون القاء استخوانی مایکروسافت، ابزاری برای راهنمایی نابینایان با علائم صوتی + ویدیو

نویسنده:

۰۵:۱۴:۰۹

مایکروسافت هم به عنوان یکی غولهای تکنولوژی دنیا درگیر این کار شده و با همکاری موسسه خیریه انگلیسی «سگ‌های راهنما» در حال تست هدفون جدیدی است که با بهره‌گیری از تکنولوژی پخش صدای سه بعدی، سعی دارد کاربرانش را با علائم صوتی راهنمایی کند. البته این هدفون القا استخوانی به تنهایی کارایی ندارد و لازم است آن را به اسمارت فون (فعلا فقط ویندوز فون) متصل کنید. آنگاه اپلیکیشن ویژه این گوشی با دریافت اطلاعات از ایستگاه‌های وای‌فای و بلوتوث نصب شده در مسیر خیابانها، فرد نابینا را راهنمایی می‌کند.
 
به عنوان طرح پایلوت و آزمایشی، مایکروسافت فرستنده‌های وای‌فای موقتی را در همسایگی سوژه‌های مورد آزمونش در حومه لندن نصب کرد. بدین شکل اولین کاربران آزمایشی این سیستم می‌توانند با علائم صوتی فراگیر سه بعدی مسیر خود را پیدا کنند. در اولین قدم هنگامی که نویسنده خبری مایکروسافت، جنیفر وارنیک با چشمان بسته از این سیستم استفاده کرد، آن را بسیار موثر یافت و گفت در پیدا کردن مسیر با علائم صوتی مشکلی نداشته است. وی احساس خود را همانند «دلفینی در خشکی» توصیف می‌کند.
 
وی می‌گوید ایستگاه‌ها مرتبا پیامهای صوتی را برای تعیین مسیر برایش ارسال می‌کرده‌اند و وی بدون مشکل به مسیرش ادامه داده. مزیت دیگر دستگاه آن بوده که به خوبی صداهای بیرونی را هم می‌شنیده است. همچنین تمامی راهنماییهای دستگاه وضوح کاملی داشته اند. مثلا همزمان با شنیدن راهنمایی‌های تعیین مسیر قدم به قدم، می‌توانسته به خوبی زنگ اخطار نزدیک شدن به دیوار را هم بشنود.
 
اگرچه این تکنولوژی برای افراد با مشکلات بینایی بسیار کارآمد و مفید است، اما در اولین قدم باید تعداد ایستگاه‌های راهنمای ثابت در سطح شهرها را به حد قابل قبولی رساند و سپس به استفاده از تکنولوژی تازه پرداخت. البته باید امیدوار باشیم که مایکروسافت راه حل دیگری به جای نصب ایستگاه‌های ثابت پیدا کند. مثلا اینکه موبایل و شبکه وای‌فای خانگی افراد داوطلب می‌تواند با یک اپلیکیشن ساده به ایستگاه راهنمایی تبدیل گردد.
 
 
 

 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
Microsofts bone
لینک کوتاه

دیدگاه