گوش دادن به موسیقی غمگین، حال شما را بهتر می‌کند

نویسنده:

۰۵:۲۷:۵۴

بنابر تحقیقاتی جدید، برای این موضوع که افراد ناراحت به گوش دادن موسیقی‌های غمگین علاقه دارند دلیلی وجود دارد: گوش دادن به موسیقی غمگین حال آن‌ها را بهتر می‌کند. گوش دادن به آهنگ‌های ناشاد و غمگین، واکنش‌های احساسی پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد که باعث به وجود آمدن حس آسودگی و رضایت می‌شود.

محققان دانشگاه آزاد برلین، با نظرسنجی از 722 نفر از سراسر جهان دریافتند که موسیقی غمگین بیش از موسیقی شاد می‌تواند به پیدایش" اثرات عاطفی و احساسی مفید" کمک کند.
گوش دادن به موسیقی غمگین این چهار چیز را برای شنونده به ارمغان می‌آورد: تخیل، تعادل عاطفی، همدلی و مفاهیمی که به دنیای واقعی ارتباطی ندارند.

همچنین موسیقی ناشاد، بیشتر حس نوستالژی را نسبت به حس بیچارگی برمی‌انگیزاند. این بررسی این گونه توضیح می‌دهد: "تعداد متوسط احساساتی که شرکت کنندگان در این تحقیق با گوش دادن به موسیقی غمگین تجربه کردند، بیش از 3 احساس بوده‌است." این موضوع نشان می‌دهد که این تجربه عاطفی چند وجهی که با گوش دادن به موسیقی غمگین به وجود آمده، جنبه زیبایی شناسی موسیقی را نیز بالا می‌برد.

محققان این پروژه، در انتها این گونه نتیجه این پژوهش را که در مجله «Plos One» چاپ شده است، اعلام کردند: "این واقعیت که مردم ناراحتی را در موسیقی غمگین دوست دارند و آن‌ را طلب می‌کنند، ممکن است در مواجهه با این باور علمی و محبوب که خوشحالی برای سلامتی یک فرد عامل مهمی است، در تناقض باشد. همچنین حس لذت بردن از گوش دادن به موسیقی غمگین در افرادی که در حال تجربه پریشانی‌های عاطفی هستند یا کسانی که حس همدردی بالا و تعادل عاطفی کمتری دارند، بیشتر است."

پریا پورمند
 

برگرفته از
موسیقی غمگین
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “گوش دادن به موسیقی غمگین، حال شما را بهتر می‌کند”