شش ایده عالی برای ثبت جزئیات فضاهای شهری

نویسنده:

۰۹:۵۶:۵۳

بسیار پیش آمده است که خیابان ها و سایر فضاهای شهری را بعنوان یک کل در نظر گرفته ایم و به جزئیات کوچکی که هر کدام به نوبه خودشان عکسی زیبا پدید می آورده اند ، توجهی نکرده ایم.دوربین و یک لنز استاندارد زوم انتخاب کنید و برای ثبت این الماس های پنهان به نزدیک ترین شهر بروید.

1- گرافیک ها

دیوارنوشته ها ، نقاشی ها ، علایم و تبلیغات همه برای ثبت عکس هایی عالی سوژه هایی مناسب به شمار می روند و علاوه بر آن نوعی از عکاسی مستند اجتماعی نیز هستند. به جستجوی تیرهای چراغ برق و یا صندوق های پستی و بهترین دیوار نوشته ای که در سطحی بالاتر از سطح چشم قرار دارد ، بپردازید.


2- انتزاع

به تخیل تان اجازه دهید آزاد باشد. همه چیز را در مورد روش عکاسی تان فراموش کنید و تنها روی شکل ، بافت و رنگ تمرکز کنید. به چشمان تان بیاموزید که در اطراف به جای ساختمان ها و خیابان ها به دنبال این عناصر باشند.


3- سبک سفر کنید

در این نوع عکاسی باید با پای پیاده به گشت و گذار در شهر مشغول شوید و احتمالا آنقدر پیاده روی خواهید کرد که فاصله زیادی با محل شروع داشته باشید ، بنابراین تا جایی که امکان دارد سبک سفر کنید. اگر تکنیک های عکاسی با دست تان خوب است می توانید سه پایه را در خانه بگذارید و تنها دوربین و یک لنز زوم به همراه ببرید.


4- استفاده از لنزهای Long

اگر از اشیا ساکنی مثل یک صندوق عکس می گیرید اما پس زمینه بسیار شلوغی دارید ، بهترین حرکت استفاده از زمان نوردهی طولانی است. با این کار سوژه همچنان واضح خواهد ماند اما پس زمینه یک جلوه محو شدگی زیبا به خود خواهد گرفت.می توانید با فوکوس اصلی هم بازی کنید و با سرعت های پایین تر به دنبال خلق تصاویر انتزاعی باشید. حالت عکاسی را در حالت Shutter Priority قرار دهید و از سرعت های پایینی مانند 1/15 ثانیه استفاده نمایید.


5- قسمت های جالب فضاهای شهری

به قسمت هایی از فضاهای شهری مانند علائم قدیمی ، راهرو های جالب ، حکاکی ها و مانند این ها که اغلب به آنها توجه نمی شود ، توجه نمایید. نواحی خلوت تر شهر با ساختمان های متروکه اغلب حاوی سوژه های زیادی از این دست هستند. ترکیب بندی در مورد این سوژه ها از اهمیتی خاص برخوردار است و نمی توانید آنچنان که به ثبت عکس های معمولی می پرداختید ، به ثبت این سوژه ها هم بپردازید ، باید برای ترکیب بندی آن ها وقت صرف کنید.


6- عمق میدان کم

سعی کنید در برخی از عکس ها برای ایجاد حس و هنری تر جلوه دادن عکس از عمق میدان کم استفاده کنید. در حالت Aperture Priority عکاسی کنید و از f کوچکی مثل f/2.8 استفاده نمایید(هرچه عدد f پایین تر باشد ، عمق میدان هم کمتر است). روی قسمتی از قاب که می خواهد واضح باشد ، فوکوس نمایید. می توانید از این تکنیک برای خلاصی از پس زمینه های شلوغ هم استفاده کنید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه