آیا جر و بحث با همسرتان منجر به چاقی شما می‌شود؟

نویسنده:

۱۱:۲۸:۳۴

در این تحقیق 43 زوج سالم به مدت حداقل سه سال پرسشنامه هایی در مورد میزان رضایت از روابط زناشویی، اختلالات رفتاری گذشته و علائم افسردگی را پر کردند. سپس محققان غذاهای پرچربی را به این افراد دادند تا پروفایل تغذیه یک وعده غذای فست‌فودی را نشان دهند.

طی هفت ساعت پس از خوردن وعده غذایی، محققان هر 20 دقیقه یکبار میزان کالری سوزانده شده توسط شرکت‌کنندگان را اندازه‌گیری کردند. همچنین محققان از این افراد نمونه خون گرفتند تا انسولین و تری‌گلیسرید خون را اندازه بگیرند. انسولین میزان ذخیره چربی را تنظیم می‌کند و تری‌گلیسرید نوعی چربی خون است که افزایش آن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بیشتر می‌کند.
محققان در خلال این آزمایشات، از زوج‌ها خواستند تا به صورت خصوصی در مورد حداقل یکی از مشکلات زندگی خود گفتگو کرده و سعی کنند این مشکل را حل کنند. محققان این جروبحث‌ها را ثبت و ارزیابی کرده، به دنبال نشانه‌های خصومت لفظی و غیرلفظی، مانند عکس‌العمل به مفاهیم نامناسب، حرکت چشم و عیب‌جویی از طرف مقابل، گشتند. یکی از محققان می‌گوید: «این جروبحث ها واقعاً برای ارزیابی میزان خصومت در ازدواج موثق هستند».

زوج‌های متخاصم که نشانه‌ها یا تاریخچه‌ای از اختلالات رفتاری در گذشته داشتند، نسبت به زوج‌های دیگر به طور میانگین 31 کالری در ساعت کمتر سوزاندند. این میزان در یک سال باعث 12 پوند یا 5.44 کیلوگرم وزن اضافی می‌شود. همچنین سطح انسولین این زوج‌ها نیز پس از گذشت یک الی دو ساعت از وعده غذایی، بیشتر بود. این موضوع باعث می شود که اشتهای فرد بیشتر شده و احتمال ابتلا به چاقی مفرط افزایش یابد. سطح تری‌گلیسرید این زوج‌ها نیز بالا بود.

اگر فکر می‌کنید شما از این قاعده مستثنی هستید؛ زیرا تاکنون افسردگی مزمن نداشته‌اید یا مجرد هستید و یا غذاهای سالم می‌خورید، اشتباه می‌کنید. طبق گفته یکی از محققان، این نتایج در مورد تمام افرادی که رابطه‌ای خصومت‌آمیز با کسی دارند، اما نشانه ای از افسردگی نشان نمی‌دهند نیز صادق است. وی می‌گوید: «درکل اگر روابط شما با همسرتان خوب نیست،  فردی که بایستی بزرگ‌ترین حامی شما باشد، منبع استرس‌زایی می‌شود. روابط خصومت‌آمیز حتی در میان افرادی که غذاهای سالم می‌خورند نیز، تأثیر منفی بر روی سلامتی دارد».

اگر می‌خواهید بدن خود را از روابط خصومت‌آمیز حفظ کنید، بهتر است روابط خود را با فرد موردنظر بهبود بخشید. اگر شما یا همسرتان احساس افسردگی دارید، حتماً آن را درمان کنید و از ورزش‌کردن، غذای مناسب، کمک گرفتن از دوستان و اعضای خانواده برای حل مشکلات و چیزهایی از این قبیل بهره ببرید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
چاقی
لینک کوتاه

دیدگاه