خرید نقاشی ون‌گوگ توسط سرمایه‌گذار چینی

نویسنده:

۱۲:۴۳:۵۶

 
بنا به گزارشات، "وانگ جونگجن" (Wang Zhongjun) رئیس شرکت استودیو فیلم برادران Huayi چین، در فروش عصر روز سه‌شنبه ساتبی نیویورک، نقاشی سال 1890 ون‌گوگ در بخش امپرسیونیست و مدرن را خریداری کرد.

این نقاشی، که یک گلدان از گل‌های شقایق قرمز پر جنب و جوش را به تصویر می‌کشد (گل، یک موضوع مورد علاقه ون‌گوگ بود)، ابتدا با برآورد قیمت 50 میلیون دلار پیش فروش، و در نهایت برای 61.8 میلیون دلار به فروش رسید. این اثر یکی از معدود آثار برای فروش در طول عمر او بوده و ون‌گوگ آن را در ژوئن 1890 زمانی که در پناهگاه خیابان رمی اقامت داشته، نقاشی کرده است. این دوره، دوره‌ای بسیار خلاق برای هنرمند بوده است. در طول همان ماه، او هم‌چنین پرتره از دکتر گشه را نقاشی می‌کند که در حال حاضر رکورد حراج برای آثار ون‌گوگ را با قیمت 82 میلیون دلار نگه داشته است. متأسفانه، این هنرمند یک ماه بعد فوت می‌کند.

با توجه به کاتالوگ فروش، بر این باورند که دکتر "پل گشه" (Dr. Paul Gachet) نقاشی را به گاستون الکساندر کامنترون واگذاری می‌کند که او نیز در سال 1911 به Paul Cassirer می‌فروشد. این نقاشی به عنوان یکی از اولین نقاشی‌های ون‌گوگ که در ایالات متحده به فروش رسید، قابل توجه است.

جونگجن آخرین سرمایه‌گذار چینی برای خلق یک پیشنهاد در اثری بزرگ است. وانگ جیانلین از گروه واندا، "کلود ات پالوما" اثر پابلو پیکاسو را در ماه نوامبر گذشته برای 28 میلیون دلار در کریستی از آثار مجموعه Jan Krugier خریداری کرد. پیش فروش این اثر نیز با برآورد 12 میلیون دلار تخمین زده شده بود.

به نظر می‌رسد این فروش توسط برخی از کاربران چینی در توییتر مورد انتقاد قرار گرفته است. آن‌ها نوشته‌اند "یک مرد دیوانه نقاشی یک دیوانه دیگر را خرید"، یکی دیگر نوشت "پس سرمایه‌گذاران این گونه تمام پول‌های خود را خرج می‌کنند؟"
 
یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
ون‌گوگ
لینک کوتاه

دیدگاه