دریافت اسکار افتخاری هایائو میازاکی

نویسنده:

۱۲:۵۶:۴۸

 
روز شنبه، "هایائو میازاکی" (Hayao Miyazaki) مرد افسانه‌ای دنیای انیمیشن، در ششمین جوایز سالانه آکادمی فیلم گاورنرز، جایزه دیگری در زندگی حرفه‌ای خود دریافت کرد و موفق به کسب  اسکار افتخاری شد. او انیماتور و کارگردان 73 ساله ژاپنی، و یکی از مؤسسان استودیوی انیمیشن گیبلی ((Ghibli است که برخی از فیلم‌های مشهور در سینما و انیمیشن ژاپنی را خلق کرده است. آثار او اغلب به عنوان "والت دیزنی ژاپن" خطاب می‌شوند و میازاکی کارگردانی و نویسندگی بسیاری از آثار را بر عهده داشته و بیش از 20 فیلم در طول کار خود تولید کرده است.

از معروف‌ترین انیمیشن‌های او می‌توان به "My Neighbor Totoro" (1988)، "Princess Mononoke" (1997) و "Spirited Away" (2001) اشاره کرد. "شهر اشباح" (یا Spirited Away ) 330 میلیون دلار در باکس آفیس فروش کرد و به پرفروش‌ترین فیلم در ژاپن تبدیل شد. این انیمیشن برای فیلمسازش جایزه اسکار بهترین فیلم انیمیشن در هفتاد و پنجمین مراسم اهدای جوایز اسکار را به دست آورد.

فیلم‌های میازاکی به لطف دیزنی شمال آمریکا و به طور خاص حمایت "جان لستر" (John Lasseter)، به طور فزاینده‌ای در آمریکا معرفی شد و طرفدار جمع کرد.‌ لستر مدیر خلاق پیکسار است و دو بار برنده اسکار شد، و مسئول فیلم‌هایی مانند داستان اسباب‌بازی (1995)، وال- ای (2008) و ماشین‌ها (2006) بوده است. بنا به گزارش هالیوود ریپورتر، لستر اخیرا در جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو، ادای احترام به میازاکی کرده است. او گفت "وقتی فیلم 1979 " Lupin III: The Castle of Cagliostro " میازاکی را دیدم، کاملا شگفت‌زده شدم."

جوایز آکادمی گاورنرز هرساله برای برندگان خود در ماه نوامبر، شام خصوصی برگزار می‌کند. برندگان امسال هم‌چنین شامل خواننده "هری بلافونته" (Harry Belafonte)، فیلمنامه‌نویس فرانسوی "ژان‌ کلود کریر" (Jean-Claude Carrière)، و بازیگر ایرلندی "مورین اوهارا" (Maureen O'Hara) می‌باشند.
 

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
هایائو میازاکی
لینک کوتاه

دیدگاه