قرارداد ۶۰ ساله گوگل برای استفاده تحقیقاتی از فرودگاه Moffett ناسا

نویسنده:

۰۲:۲۲:۲۱

به گفته ناسا، این غول اینترنتی قصد دارد آشیانه تاریخی شماره یک این فرودگاه را بازسازی کرده و از آن برای فعالیتهای تحقیقات، توسعه، مونتاژ و تست در حوزه‌هایی چون «اکتشاف فضا، هوانوردی، کاوشگر، روباتیک و دیگر تکنولوژی‌های نوپا استفاده کند. آشیانه شماره یک این فرودگاه در اصل بعنوان مامن سفینه‌های فضایی ساخته شده است.
 
دو آشیانه دیگر فرودگاه هم برای کاربردهای مشابه و البته خدمات معمول پرواز در اختیار گوگل خواهند بود. البته سخنگوی گوگل تا کنون از ارائه هرگونه جزئیات درباره این اجاره، سر باز زده است.
 
ناسا تخمین می‌زند این قرارداد  باعث ۶.۳ میلیون دلار صرفه‌جویی هزینه‌های تعمیر و نگهداری در سال خواهد شد و از طرفی هم طی بازه ۶۰ ساله، درآمد ۱.۱۶ میلیارد دلاری را کسب خواهد کرد. این فرودگاه اکنون در اختیار مرکز تحقیقات Ames ناسا است.
 
گوگل نیز قرار است ۲۰۰ میلیون دلار برای بازسازی آشیانه‌ها هزینه کند  و البته یکی از آنها را به مرکز آموزش عمومی تبدیل نماید. در این مرکز قرار است بر میراث گوگل و نقش تکنولوژی درتاریخ دره سیلیکون تمرکز شود.
 
فرودگاه Moffett  بیش از ۴۰۵ هکتار وسعت دارد و در جنوب خلیج سان‌فرانسیسکو واقع شده. این فرودگاه دارای سه آشیانه، دو باند پرواز، یک زمین گلف خصوصی و یک برج مراقبت است. در فوریه گذشته ناسا و سازمان خدمات عمومی ایالات متحده از انتخاب Planetary Ventures (یکی از زیرمجموعه‌های گوگل) به عنوان مستاجر مناسب این فرودگاه نام بردند. طبق طرحی که گوگل سال گذشته تسلیم ناسا کرده، این فرودگاه همچنان به انجام برنامه‌های پرواز دولتی، سازمانهای عمومی و شرکتهای خصوصی ادامه خواهد داد.
 
قرار است شرکت H211 هم از این فرودگاه استفاده کند. این شرکت توسط مدیران گوگل برای نگهداری و استفاده از جتهای خصوصی شان تاسیس شده است. علاوه بر این گوگل اعلام کرده تصمیم دارد ماشین‌های بدون راننده‌اش را در این فرودگاه تست کند.
 
این کار به گوگل اجازه می‌دهد تا از قوانین دست و پا گیر ایالت کالیفرنیا در خصوص اجبار همراهی راننده در ماشین بدون راننده  فرار کند. برخی گروه‌ها نقدهای فراوانی را به این روند وارد می‌دانند. اینکه گوگل از طریق شرکت زیرمجموعه‌اش تا کنون سوخت با تخفیف برای جتهای خصوصی‌اش دریافت کرده. یا اینکه با تصاحب این فرودگاه به شکل بی‌سابقه‌ای از کنترل قوانین فدرال در آزمایشگاه سری و دیگر فعالیتهای خود فرار می‌کند.
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
تحقیقات
لینک کوتاه

دیدگاه