نکته‌هایی مهم برای رانندگی در زمستان

نویسنده:

۰۶:۵۹:۰۰

اولین کاری که باید قبل از فرا رسیدن زمستان انجام دهید، اطمینان از آمادگی اتومبیل است. این یعنی بررسی همه چیز از سردکن موتور گرفته تا عاج و باد لاستیک‌های اتومبیل.

اما یکی از مهم‌ترین نکات رانندگی در زمستان، کاهش سرعت است. با سرعت پایین شما با جاده و شرایط ترافیکی سازگار می‌شوید. این کار ساده یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در رانندگی در زمستان رعایت کنید.

در شرایط آب‌وهوایی بد، احتمالاً اتومبیل شما به جاده نمی‌چسبد و سر می‌خورد. زمانی که چرخ‌های جلو در جاده سر می‌خورند، پای خود را از روی گاز بردارید تا سرعت شما کم شود، سپس فرمان را صاف بگیرید تا چرخ‌های جلو مجدداً با سطح جاده اصطکاک پیدا کنند. اما زمانی که چرخ‌های عقب سر می‌خورند، بایستی فرمان را در همان جهت بچرخایند. به عبارت دیگر اگر عقب اتومبیل به سمت راست سر می‌خورد، فرمان را به سمت راست بگیرید.

اما اگر در شرایطی رانندگی می‌کنید که جاده یخ بسته، سرعت خود را کاهش داده و با دنده پایین یا سنگین حرکت کنید. هیچ گاه بر روی یخ سرعت نگیرید، زیرا در این صورت ترمز نمی‌تواند شما را متوقف کند.

باران و سیل بیش از برف و یخ در زمستان اتفاق می‌افتد و رانندگی در هوای بارانی نیز شرایط خاص خود را دارد. در شرایط بارانی، همیشه فاصله بیشتری بین خود و اتومبیل جلویی نگه دارید. از برف‌پاک‌کن استفاده کنید تا راحت‌تر مقابل اتومبیل را ببینید. تا آنجا که می‌توانید از نور بالا و مه‌شکن استفاده نکنید. در مواقعی که در جاده آب جمع شده و از عمق آب اطمینان ندارید، از آن رد نشوید. اما اگر چاره‌ای ندارید، از بخش مرتفع‌تر جاده که معمولاً وسط آن است، عبور کنید. سرعت شما باید در چنین مواقعی کم و ثابت باشد تا نه متوقف شوید و نه سرعت زیاد موج بزرگی را سبب شود. همیشه پس از عبور از آب، ترمزهای خود را تست کنید. اگر عمق آب زیاد بوده و اتومبیل شما خاموش شده است، سعی نکنید آن را مجدداً روشن کنید. منتظر بمانید تا اتومبیلتان خشک شود.

در شرایط برفی نیز، سرعت پایین یکی از نکات مهم رانندگی محسوب می‌شود. همواره 5 دقیقه قبل از حرکت، اتومبیلتان را روشن کنید تا گرم شود. برف‌های روی شیشه‌های اتومبیل را کاملاً پاک کنید. مطمئن شوید که آب شیشه‌پا‌ک‌کن و برف‌پاکن‌هایتان یخ نبسته است. در شرایط برفی همیشه چراغ‌های جلو را روشن کنید. در شرایط برفی همیشه حواستان به اتومبیل‌های دیگر باشد؛ زیرا ممکن است سر بخورند و از کنترل خارج شوند. اگر اتومبیل شما در برف گیر کرد، سعی کنید آن را تا آنجا که می‌توانید از جاده دور کنید تا راه بقیه را مسدود نکنید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
فوت و فن
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “نکته‌هایی مهم برای رانندگی در زمستان”