فروش ساعت شیخ آل ثانی به قیمت ۲۴ میلیون دلار درست روز بعد از مرگ مرموز او

نویسنده:

۱۲:۱۰:۰۷

ساعت سعود بن محمد آل ثانی، شیخ قطر، که به عنوان یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین مجموعه‌داران در جهان هنر، که در 48 سالگی روز یکشنبه 9 نوامبر در خانه‌اش واقع در لندن فوت می‌کند، به تازگی در ساتبی ژنو به قیمت 24 میلیون دلار فروخته شد. برآورد این ساعت سوپرکامپلیکیشن هنری گریوز (Henry Graves Supercomplication) توسط "پاتک فیلیپ" (Patek Philippe) به گزارش بلومبرگ سال گذشته 15600000 دلار بوده و تنها با درخواست قبلی به فروش می‌رسیده است.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی، پنج مناقصه برای ساعت وجود داشت، که در نهایت "بعد از 15 دقیقه تعلیق" به پیشنهاد یک ناشناس فروخته شد. به خودی خود، این فروش برای زمان عجیب و غریب آن قابل تامل است. اما آن‌چه ساعت فانتزی در مورد آل ثانی و تاریخ فوق‌العاده پیچیده وی را با خانه‌های حراج نشان می‌دهد شاید حتی جالب‌تر باشد.

به گزارش خبرگزاری دوحه،‌ با توجه به صورت‌های مالی ساتبی، آل ثانی این ساعت (که به عنوان گران‌ترین در جهان تبلیغ شده بود) و نزدیک به 70 میلیون دلار از دارایی‌های دیگر را بابت پوشش مقدار زیادی از بدهی‌های خود، متعلق به پرداخت اقساط برای خریدهای مختلف، به خانه حراج بازگردانده بود.

پسر عموی امیر قطر، مجموعه‌های گسترده‌‌ای از آثار باستانی جهان، عکاسی، ظروف چینی و هنرهای اسلامی را جمع‌آوردی کرده بود.  بنا به گزارش‌ها، آل ثانی علاقه خاصی به عکاسی داشت؛ او حتی جایزه آل ثانی را برای عکاسی تاسیس کرد، که در هر سال ده‌ها هزار نفر از متقاضیان در ان شرکت می‌کردند.

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
شیخ آل ثانی
لینک کوتاه

دیدگاه