معرفی موتور دیزلی جدید و شگفت‌انگیز Volkswagen

نویسنده:

۱۲:۵۵:۰۸


شرکت Volkswagen فناوری‌های بسیاری از دنده‌های دو کلاجه گرفته تا موتورهای W شکل را تاکنون عرضه کرده و مطمئناً ابتکاراتی فراتر از انتظار در حوزه موتورهای اتومبیل داشته است. این شرکت بزرگ آلمانی با این که در این زمینه پیشتاز است، اما قصد ندارد دست از تلاش بردارد. اخیراً این شرکت یک سری فناوری‌های جدید در 2014 Innovation Workshop خود ارائه کرده است. تعداد محصولات جدید زیاد است، اما مهم‌ترین آن‌ها عبارتست از یک موتور دیزلی با عملکرد بسیار بالا و یک گیربکس 10 دنده دو کلاجه.
افرادی که با VW Toureg V10 TDI و Audi Q7 V12 TDI آشنا هستند، می‌دانند که شرکت Volkswagen در گذشته موتورهای دیزلی بسیار قدرتمندی را ارائه کرده است. موتور VW Toureg V10 TDI 309 اسب بخار و 553 پوند بر فوت و موتور Audi Q7 V12 TDI 493 اسب بخار و 738 پوند بر فوت داشت. اما این موتورها به فضای بزرگ‌تر و سیلندرهای بیشتری نیاز داشتند.

همین نکته باعث می‌شود که موتور جدید این شرکت شگفت‌انگیز باشد. این شرکت برای اتومبیل Passat خود در بازار اروپا، یک موتور دیزلی چهار سیلندر 2.0 لیتری توربو دوقلو با توان 236 اسب بخار ارائه کرده است. این موتور چهار سیلندری بیشترین توان خروجی را در میان موتورهای چهار سیلندر موجود در بازار دارد. اما حالا این شرکت ادعا می‌کند که حتی می‌تواند توان 268 اسب بخاری از این موتور به دست آورد. حتی نیازی نیست بپرسیم گشتاور این موتور چقدر است، اما به راحتی می‌توانیم عدد 450 پوند بر فوت را در این موتور ببینیم. علی رغم دارا بودن دو سیلندر کمتر در موتور جدید نسبت به موتور 3.0 لیتری V6 TDI موجود در بسیاری از مدل‌های Audi ، گشتاورش بیشتر از آن است.

یکی دیگر از محصولات مهمی که از سوی این شرکت معرفی شده، یک گیربکس 10 دنده دو کلاجه است. این شرکت اولین محصول DSG جهان را در اتومبیل Golf R32 در بازار آلمان و در سال 2003 معرفی کرد و مدت کوتاهی پس از آن، از این فناوری در Audi TT بهره برد. با این که از آن زمان تاکنون مدل‌های 6 و 7 دنده را معرفی کرده است، اما با توجه به این که شرکت های دیگر کانورتور گشتاور خودکار با  دنده‌های بیشتر را معرفی کردند، شرکت VW تصمیم گرفت با گیربکس ده دنده‌ای جدید خود به صدر جدول برگردد. هنوز مشخص نیست که چه زمانی می‌توانیم این گیربکس را ببینیم، اما این شرکت آلمانی ادعا می‌کند این گیربکس قرار است گشتاور 405 پوند بر فوت را تحمل کند.

فناوری‌های دیگری نیز معرفی شدند، از جمله یک سیستم روشن و خاموش هوشمند که به هنگام توقف اتومبیل، موتور را خاموش می‌کند و یک سیستم هدایت هوشمند که عادت‌های رانندگی شما را یاد می‌گیرد.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
Volkswagen
لینک کوتاه

دیدگاه