حمله دوناتی!

نویسنده:

۱۱:۳۹:۰۶

"جائه یونگ کیم" (Jae Yong Kim) هنرمند پاپ، نمایشگاهی از دونات با عنوان "حمله دوناتی" (Donut Rush) در گالری لیون ویر برگزار کرده است. در این مورد، "دونات" موتیف اصلی او می‌باشد و فورا قابل تشخیص است و بیننده نمی‌تواند اشتیاق خود را پنهان کند. در این نمایشگاه نیز درست مانند این‌که در یک مغازه دونات فروشی باشید، یک حس خوبی به واسطه رنگ و طعم این شیرینی‌ها به شما دست می‌دهد؛ یا این‌که دونات مورد علاقه خود را ببینید و لذت ببرید.

گویا این نمایشگاه رویاها را آشکار می‌کند و چیزی را نشان می‌دهد که مورد پسند همگان است. اما پس از توسعه این رویاها، معانی عمیق‌تر شروع به پدیدار شدن می‌کنند. تشخیص رنگ‌ها، الگوها و تکه‌ها و نقاشی‌ها هماهنگی خود را با منابع تاریخی فرهنگ و هنر پاپ ظاهر می‌کنند. با استفاده از تکنیک‌های شبیه به رنگ جکسون پولاک، نقطه‌هایی شبیه به آثار یایویی کوساما و یا تاکیدهای ظریف کلز اولدنبرگ، کار کیم یک داستان غنی در مورد مصرف و مصرف گرایی در جهان هنر و فراتر از آن را می‌گوید.

هر مجسمه منحصر به فرد دارای یک گفت و گو روشن و مختصر از طریق مکالمات پر از جاذبه خود را دارد. وقتی که برای اولین بار اینستالیشن کیم را می‌بینیم، می‌گوییم "آه، من دونات دوست دارم". سپس گفت و گو مفهومی صورت می‌گیرد "این یکی خوشمزه‌تر از آن یکی به نظر می‌رسد، اما صبر کنید، در این دونات نفوذ هنر کوساما دیده می‌شود و در این قطعه جیم داین و در آن یکی کمی موراکامی و در این‌جا…"
با استفاده آشکار کیم از این نقوش، اکنون سوال اینست که "آیا بیننده‌ی دونات، همیشه این نگاه بصری را به دونات، به یک اثر هنری و یا جهان هنر بزرگ را دارد؟"

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
نمایشگاه دونات‌های رنگارنگ
لینک کوتاه

دیدگاه