اولین عکس «سِلفی» تاریخ

نویسنده:

۱۲:۳۳:۱۸


در اکتبر یا نوامبر سال 1839، مردی به نام «رابرت کورنلیوس»، حدودا 30 ساله، دوربینش را در اتاق پشتی مغازه پدرش در شهر فیلادلفیا تنظیم کرد، در لنز دوربین را برداشت، به جلوی دوربین دوید و برای 5 دقیقه کاملا ساکن سر جای خود نشست. سپس دوباره به سوی دوربین شتافت تا در لنز را بگذارد. او با این کار، عکسی که گمان می رود اولین عکس «خود نگاره»(سلف پرتره) تاریخ باشد را ثبت کرد.
پدر کورنلیوس مهاجری آلمانی بود و قبل از این که یک شرکت تولیدی لامپ تاسیس کند، به شغل نقره کاری مشغول بود. او پسرش را برای تحصیل به یک مدرسه خصوصی فرستاد، جایی که رابرت علاقه خود به علم شیمی را کشف کرد. رابرت بعد از ترک مدرسه، در مغازه پدرش مشغول به کار شد و در جلای فلزات و استفاده از روکش‌های نقره تخصص داشت. او صفحه‌ داگرئوتایپ نقره‌ای برای «جوزف سکستون» عکاس ساخت و این کار علاقه او به عکاسی، این هنر جدید را برانگیخت.

کورنلیوس با ثبت پرتره خودش به عکاسی تخصصی در زمینه پرتره‌ها ادامه داد اما بعد از گذشت دو سال، او دوباره به کسب و کار لامپ سازی پدرش بازگشت. او برای 20 سال مشغول به این کار بود و اختراعات انحصاری بسیاری در زمینه طراحی لامپ انجام داد. در واقع، صنعت کوچک خانوادگی آن‌ها به بزرگترین شرکت تولید ابزار روشنایی در آمریکا بدل شد.
رابرت کورنلیوس در سال 1877 با ثروت بسیار بازنشست شد و در سال 1893، در سن 84 سالگی درگذشت.

 


1839
سلف-پرتره رابرت کورنلیوس

1839
منظره، خیابان هشتم و خیابان مارکت، فیلادلفیا

دهه 1870
رابرت کورنلیوس در اواخر قرن نوزدهم

پریا پورمند

 

برگرفته از
سلفی
لینک کوتاه

دیدگاه