کسانی که علائم بیماری خود را در اینترنت جستجو می‌کنند، حتماً این ویدئو را ببینند!

نویسنده:

۰۳:۰۳:۴۷

«من به یک بیماری مرگ ‌بار مبتلا هستم و طی شش هفته آینده می‌میرم». این جمله‌ای است که در ابتدای یک ویدئوی تبلیغاتی گفته می‌شود. این ویدئو توسط دولت بلژیک منتشر شده تا نسبت به جستجوی مسائل پزشکی در اینترنت به شهروندانش هشدار دهد. لحن گوینده در این ویدئو پس از آنکه مشخص می‌شود وی پس از مدت‌ها جستجو در مورد علل احتمالی تیر کشیدن چشمش در گوگل، به این نتیجه رسیده است، تغییر می‌کند. اگر پس از جستجو در مورد نشانه‌های عادی و نشانه‌های نادر، بیماری‌های مرگ‌آور مضحک به نظر می‌رسند، حتماً شما هم جزو افرادی هستید که هرگز در مورد اطلاعات پزشکی در اینترنت جستجو نکرده‌اید.

ظاهراً شهروندان بلژیکی مشکلاتی در این زمینه دارند و در مورد مسائل پزشکی در اینترنت زیاد جستجو می‌کنند. به همین دلیل دولت بلژیک یک وب سایت ایجاد کرده که به مردم کمک می‌کند تا اطلاعات پزشکی دقیق‌تری را بر مبنای شواهد موجود به دست آورند. طبق آمار سایت gezondheidenetenschap.be، «75 درصد افراد اطلاعات پزشکی خود را آنلاین جستجو می‌کنند. با این که اطلاعات بسیار مفیدی در جستجوهای پزشکی به دست می‌آید، اما اطلاعات و گاهاً پیشنهادهای کاملاً غلط نیز در این زمینه وجود دارد. مردم معمولاً نمی‌دانند که کدام اطلاعات درست است و چه چیز را باید باور کنند».

برای این که مردم به دنبال تشخیص بیماری‌های خود از طریق اینترنت نروند، این گروه تبلیغاتی دقیقاً نشان می‌دهد که چرا چنین روندی مشکل‌ساز است. گوینده در ویدئو می‌گوید: «ما تنها می‌بایست به مردم هشدار می‌دادیم که چه زمانی در راه درست قرار دارند. زمان درستی که شروع به جستجو در گوگل می‌کنند و استفاده از موتور جستجوی درست یعنی گوگل». این گروه از کمپین  Google AdWords استفاده کردند تا در بالای نتایج جستجوی 100 نشانه پرجستجو، پیامی را نشان دهند. این پیام ساده عبارتست از «جستجو نکنید، از یک منبع قابل اعتماد استفاده کنید».

این پیام در واقع پیامی برای کل مردم دنیا است. طبق یک تحقیق جدید، آمریکایی‌ها سالانه 52 ساعت از وقت خود را صرف جستجو در مورد اطلاعات پزشکی در اینترنت می‌کنند. با این که بسیاری از افراد معتقدند بیماران از طریق این اطلاعات بسیار توانمندتر می‌شوند، اما متخصصان تأکید دارند که اینترنت به تنهایی نباید برای شناسایی بیماری افراد مورد استفاده قرار گیرد. این محققان می‌گویند: «با این که وب سایت‌های سلامتی به همراه ابزارهای بررسی علائم می‌توانند اطلاعات مفیدی را برای بیماران ارائه دهند، اما نباید جایگزین مراجعه به پزشکان گردند». البته یک تحقیق در سال 2012 نشان داد که جستجوی اطلاعات پزشکی تا زمانی که بیمار به پزشک مراجعه و به نظر وی بیشتر از اطلاعات اینترنت اهمیت بدهد، حتی رابطه میان پزشک و بیمار را قوی‌تر می‌کند.
شما می‌توانید این ویدئوی جالب را در ادامه ببینید.
 

 
پریا اقدامی
 
برگرفته از
علائم بیماری در اینترنت
لینک کوتاه

دیدگاه