مستند بنکسی؛ سخنگوی نسل جدید

نویسنده:

۰۴:۵۸:۱۳

 
"بنکسی" (Banksy) با امضا هنر خیابانی خود و گمنامی شگفت‌انگیز او، به یک نماد فرهنگی تبدیل شده است. آثار او به زحمت با جزئیات نقاشی می‌شود و اغلب دارای معنایی تلخ و گوشه دار هستند. این گرفیتی‌ها معمولا یک شبه خلق می‌شوند و کنار دیوار یک ساختمان به یک بوم بسیار عالی برای پیام‌های شخصی، سیاسی و اجتماعی تبدیل می‌شود.

در حالی که برخی برای پیگیری هنرمند گریزان تلاش کرده‌اند، با این حال موفقیت کمی برای جزئیات هویت و جنسیت بنکسی به دست آورده‌اند. اما صرف نظر از این‌که بنکسی زن است یا مرد، هنر او همیشه مظهر یک چشم انداز خاص می‌باشد و ثابت می‌کند که بنکسی هنرمند نسل جدید است.

به جای پرتره‌های سفت و سخت بر دیوارهای موزه‌ها، کار این هنرمند در مورد ضروری‌ترین مسائل امروز سوال می‌کند، مانند جهان اشباع شده توسط تکنولوژی که ما در آن زندگی می‌کنیم، یا سوء استفاده‌های غیر منطقی از محیط زیست و غیره… آثار بنکسی همیشه نوعی زیبایی شناسی خاص را دارا می‌باشند و در جهت هل دادن مکالمات خود رو به جلو خلق می‌شوند.

مستند آینده HBO با عنوان "Banksy Does New York" نگاهی از نزدیک، بر اقامت یک ماهه این هنرمند در اکتبر گذشته در شهر نیویورک را ارائه می‌دهد. این فیلم در 17 نوامبر پخش خواهد شد اما تا آن زمان، می‌توان این تصاویر از آثار بنکسی را که به نمایش گذاشته شده، مشاهد نمود.

 
یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
Banksy
لینک کوتاه

دیدگاه