مزیت بازی‌های ویدیویی بر سلامت انسان

نویسنده:

۰۱:۱۴:۴۸

اما در سوی دیگر، دانشمندان و محققان مختلفی از فواید و مزیت‌هایی در تحقیقاتشان سخن می‌گویند، که بدون شک تصور آن ممکن است برایتان آسان نباشد. در ادامه مطلب به معرفی 7 مزیت باز‌ی‌های ویدیویی بر سلامت انسان می‌پردازیم.
 

۱- بازی‌های ویدیویی برای درمان بیماری‌های مزمن مفید است.
دانشگاه یوتاه(Utah) سال گذشته تحقیقی منتشر کرد که در آن به بررسی اثر بازی‌های ویدیویی عادی بر روی کودکانی با بیماری‌هایی چون آسم، اوتیسم، افسردگی و پارکینسون، پرداخته بود. کودکانی که بازی‌های مشخصی و به خصوص آن‌هایی که تنها برای مطالعه طراحی شده بودند، را تجربه کردند، نشانه‌های پیشرفت در تحمل سختی، قدرت و روحیه مبارزه از خود بروز دادند. محققان بر این باورند که عملکرد و تاثیر بازی‌ها بر روی مکانیزم‌های نرونی و سلولی مغز که احساسات مثبت را فعال می‌کند، باعث بهتر شدن رفتار و بازخورد کودکان در برابر مشکلات روزانه بیماری‌شان می‌شود.
 

۲- بازی‌های ویدیویی باعث بهبود مهارت‌های حرکتی کودکان خردسال و پیش دبستانی می‌شود.
رها کردن یک کودک 4 ساله همراه با یک کنترلر بازی در مقابل تلویزیون، شاید بهترین استفاده ممکن از زمان او نباشد. اما محققان دانشگاه Deakin واقع در شهر ملبورن استرالیا این‌طور تصور نمی‌کنند. آن‌ها 53 کودک پیش دبستانی و خرد‌سال را مورد مطالعه قرار دادند، و دریافتند آنانی که به بازی کردن می‌پرداختند، از مهارت‌های حرکتی بهتری به خصوص در زمینه کنترل اشیا برخوردار هستند. هر چند که این احتمال نیز وجود دارد که کودکان با مهارت‌های حرکتی بالاتر از حد میانگین تمایل بیشتری به تجربه بازی‌های ویدیویی دارند.
 

۳- بازی‌های ویدیویی استرس و افسردگی را کاهش می‌دهد.
تحقیقی در جلد هفتم کتاب تحقیقاتی Annual Review of Cybertherapy and Telemedicine نشان می‌داد که افرادی که از مشکلات ذهنی‌ای چون استرس و افسردگی رنج می‌برند، قادر بودند با بازی کردن خشم و استرس خود را خالی کرده و پیشرفتی بزرگ نشان دهند.
 

۴- بازی‌های ویدیویی سبب تسکین درد می‌شوند.
بازی‌های ویدیویی تنها سبب رهایی از درد‌های احساسی نمی‌شوند، بلکه می‌تواند کسانی که از درد‌های فیزیکی رنج می‌برند، را نیز یاری دهد. روانشناسان در دانشگاه واشنگتون عنوانی را تولید کردند که با استفاده از ترفند ذهنی و قدیمی پرت کردن حواس، به کمک بیماران بیمارستانی با درد‌های شدید می‌آید. بازی مجازی “Snow World” بیماران را در سرزمینی یخی و قطبی قرار می‌دهد، آن‌ها نیز می‌بایست توپ‌های برفی را به مجموعه‌ای از اهداف همانند پنگون‌ها و آدم‌های برفی پرتاب کنند. از این آزمایش در بیمارستان‌های ارتشی برای تسکین درد سربازانی که از میدان جنگ بازگشته‌اند، استفاده می‌شود.
 

۵- بازی‌های ویدیویی می‌توانند بینایی شما را بهبود بخشند.
مادران بار‌ها به فرزندانشان اخطار می‌دهند که نشستن در مقابل تلویزیون برای چشم‌هایشان ضرر دارد. اما روانشناسی دریافته است که بازی‌ها حتی می‌توانند برای بینایی مفید باشند. دکتر Daphen Maurer از دانشگاه McMaster به کشفی شگفت‌انگیز رسیده است. افرادی که بیماری آب مروارید دارند، با بازی کردن عناوینی چون Medal of Honor و Call of Duty می‌توانند بینایی خودشان را بهبود ببخشند. این روانشناس معتقد است اینجور بازی‌ها به قدری سریع هستند که نیاز توجه بسیار بالایی دارند، و همین موضوع همانند تمرینی برای چشم‌های آسیب دیده بوده و دقت آن‌ها را افزایش می‌دهد. او می‌گوید:"این بازی‌ها همچنین باعث ترشح فراوان آدرنالین و دوپامین و در نتیجه آن شکل‌پذیر تر شدن مغز انسان می‌شوند."
 

۶- بازی‌های ویدیویی مهارت‌های تصمیم‌گیری شما را ارتقا می‌دهند.
بیشتر بازی‌های ویدیویی شما را محبور به نشان دادن عکس العمل‌های سریع و اتخاذ تصمیم در کثری از ثانیه می‌کنند، تصمیمات و عکس‌ العمل‌هایی که تفاوت بین مرگ و زندگی مجازی هستند. عصب‌شناسان دانشگاه Rochester شهر نیویورک دریافتند که این بازی‌ها مغز گیمر‌ها را برای تصمیم‌گیری در جهان واقعی تمرین می‌دهند. محققان بر این باورند که بازی‌های اکشن با دادن فرصت به گیمر‌ها برای دریافت اطلاعات از محیط اطراف و تصمیم‌گیری در زمانی کوتاه، در نقش یک شبیه‌ساز عمل می‌کنند.
 
۷- بازی‌های ویدیویی باعث شادابی شما در سنین بالا می‌شوند.
محققان دانشگاه ایالت کارولینای شمالی آمریکا با هدف یافتن رابطه‌ای بین بازی کردن و شادابی و سلامتی، مطالعه‌ای دقیق بر روی افراد مسن و میان‌سال انجام دادند. Rick Nauert، نویسنده سایت PsyhCentral، در مطلب خود این طور بیان می‌کند:"دانشمندان دریافته‌اند که شهروندان میان‌سالی که حتی هر از چندگاهی به بازی کردن می‌پردازند، خوشحال‌تر و سلامت‌تر از بقیه هستند. آن‌هایی که وقتشان را صرف بازی‌های ویدیویی نمی‌کردند، علائم بیشتری از احساسات منفی نشان داده و احتمال افسردگی آنان بیشتر بود." علت این رابطه همچنان مشخص نشده است.
 
پدرام بهادری

 
برگرفته از
بازی‌های ویدیویی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “مزیت بازی‌های ویدیویی بر سلامت انسان”