۷ راه برای دور کردن کودکان از دنیای مجازی

نویسنده:

۰۲:۰۱:۲۸


گرچه تعامل با بازی‌های آموزشی و اپلیکیشن‌های آنلاین یک تجربه آموزشی برای کودکان محسوب می‌شود، اما درصد کودکانی که کتاب‌های تصویری را کنار گذاشته و به جای آن صفحه نمایش‌های LED را ترجیح می‌دهند، به شدت افزایش یافته است. گزارش اخیر Common Sense Media نشان می‌دهد که بیش از یک سوم(حدود 38 درصد) کودکان 0 تا 8 سالی که در تحقیق شرکت داشتند، از گوشی هوشمند، ام‌پی‌تری پلیر، آیپاد، آیپد یا تبلت‌های مشابه استفاده می‌کنند و 11 درصد این کودکان هر روز از این دستگاه‌های فناوری بهره می‌برند.

اما چه کنیم تا فرزندانمان به افرادی با مهارت تبدیل شوند و زامبی نشوند؟ در ادامه راه‌حل‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید فرزندانتان مدتی از دنیای فناوری دور می‌مانند.
 

  • هر هفته زمانی را به درست کردن کار دستی اختصاص دهید. کارهایی مانند بریدن کاغذ، چروک کردن دستمال کاغذی و نقاشی باعث تقویت ماهیچه‌های دست کودکان می‌شوند و در آینده برای نوشتن بسیار مفید خواهد بود. از آنجا که انجام کارهای هنری هر روز امکان‌پذیر نیست، هفته‌ای سه بار با فرزند خود زمانی را برای درست کردن کار دستی اختصاص دهید.
  • زمان استفاده از صفحه نمایش‌ها را محدود کنید. ایجاد حد و مرز برای تلویزیون، فیلم، کامپیوتر، گوشی هوشمند و تبلت باعث می‌شود زمانی برای گذراندن با خانواده و تقویت روابط خانوادگی به وجود آید. احتمالاً کنار گذاشتن گوشی شما نیز برایتان سخت است، اما این کار به فرزندانتان نشان می‌دهد که پدر و مادرشان نیز مدتی از فناوری دور می‌مانند و نصیحت‌هایشان را خودشان نیز عملی می‌کنند.
  • یک کتاب داستان انتخاب کنید و مشغول خواندن آن شوید. خواندن چه با صدای بلند برای فرزند و چه همراه وی، باعث می‌شود که فرزندتان مردم، مکان‌ها، حیوانات و ایده‌هایی فراتر از دنیای باب اسفنجی را بشناسد. حتی اگر فرزند کوچک شما هنوز خواندن بلد نیست، شنیدن صدای شما در حال خواندن یک کتاب باعث می‌شود دایره لغاتش گسترش یافته و به کتاب علاقه‌مند گردد.
  • مدتی را در طبیعت بگذرانید. زمان‌ بازی‌های فیزیکی با کاهش زمان زنگ تفریح در مدرسه از میان رفته است. این امر باعث می‌شود که فرزندان شما بیش از هر زمان دیگری به بازی در فضای باز و طبیعت نیاز داشته باشند. بازی در محیط طبیعی باعث می‌شود کودکان آرامش یافته و استرس روزانه خود را از بین ببرند و با حواس دیگر خود مانند حس بویایی، لامسه و چشایی آشنا شوند. تجربه این حواس به دلیل وجود تلویزیون و کامپیوتر برای کودکان امکان پذیر نیست.
  • اسباب‌بازی‌هایی بخرید که بازی آن‌ها نامحدود باشد. تلویزیون، DVD و بازی‌های ویدئویی، کودکان را از بازی‌های دیگر محروم کرده‌اند. کاری کنید که فرزندانتان دوباره خیال‌پردازی کنند، به عنوان مثال با بازی آجرسازی، مجسمه های حیوانات، شال‌های رنگی و عروسک‌های معمولی فرزند شما دنیای خیالی خود را می سازد.
  • یک روز بدون فناوری برای خانواده اختصاص دهید. یک روز را در پارک، ساحل، باغ‌های گیاهی و آکواریوم بگذارنید و گجت‌ها را در خانه رها کنید. بدون حواس‌پرتی ناشی از یک گوشی هوشمند، شما می‌توانید به فرزندانتان آن‌طور که لایقش هستند، توجه کنید.
  • با فرزندان خود غذا بپزید. مهارت‌های پخت‌وپز برای فرزندان کوچک شما دور از دسترس به نظر می‌رسند، اما همکاری در آشپزخانه برای کودکان نوپا مفید خواهد بود. هم زدن، اندازه‌گیری محتویات و شکستن تخم مرغ راه‌های ایمنی هستند که می‌توانید به کودک خود معرفی کنید و بدین طریق عادت‌های غذایی سالم، کار گروهی و ریاضی مقدماتی را به او آموزش دهید. یادتان نرود فرزند کوچک شما بیش از هر چیزی در دنیا دوست دارد غذایی را بخورد که خودش آماده کرده است.
محافظت روزانه از فرزندتان در مقابل فناوری امکان‌پذیر نیست، اما تلاش برای نشان دادن جوانب دیگر زندگی خارج از یک صفحه نمایش مهم است. دور کردن فرزندانتان از دنیای مجازی به آن‌ها آرامش می‌بخشد، باعث می‌شود کنجکاو شده و بر روی چیزهایی تمرکز کنند که واقعاً مهم است.

پریا اقدامی

برگرفته از
کودکان
لینک کوتاه

دیدگاه