بونهامز به فروش آثار باستانی جعلی متهم می‌شود

نویسنده:

۱۱:۵۲:۲۱

 
به گزارش ال پایس، موسسه ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک (INAH)، بونهامز نیویورک را به فروش 29 قطعه پیش‌کلمبیایی جعلی در حراجی که در روز چهارشنبه صورت گرفت، متهم کرده است. به گزارش روزنامه اسپانیایی، بونهامز بارها و بارها شکایتی که INAH صدور کرده بود را برای بیش از یک ماه نادیده گرفته، و تعدادی از آیتم‌های جعلی را به مبلغ 159.375 دلار به فروش رساند.

با وجود هشدار INAH که تا 50 درصد از قطعات پیش‌کلمبیایی که در کاتولوگ ارائه شده است جعلی می‌باشد، فروش آثار هنری آفریقایی، اقیانوسی و پیش‌کلمبیایی به عنوان بخشی از حراج هفته گذشته در بونهامز نیویورک صورت گرفت.

برخی از این آثار جعلی شامل: پیکره‌های مایان‌ها، مجسمه از رزمندگان آزتک، و یک مجسمه الهه مکزیکی می‌شود و با توجه به INAH ممکن است نسبتا به تازگی ساخته شده باشند. این موسسه در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد "دو تا از قطعات، ظاهرا از سنگ قرمز آتشفشانی، کنده‌کاری شده است، که ترک‌های روی آن شواهدی بر استفاده از مواد مدرن می‌باشد: کامپوزیت خاکستری پوشیده شده با گل یا خمیر، که شبیه‌سازی رنگ و بافت سنگی می‌شود."

به گفته ال پایس، 30 درصد از فروش مصنوعات کل مزایده در لیست سیاه INAH آمده است. از گرانترین اقلام لیست سیاه، مجسمه‌ای از رهبر زن مایان، مورخ بین 550 و 950 بعد از میلاد، که برای 25000 دلار به فروش رسید. در کاتولوگ حراج بونهامز آمده است که مجسمه قبلا در سال 1999 در ساتبی نیویورک به فروش رسیده بود. سرکنسول مکزیک در نیویورک، ساندرا فوئنتس، در روز سه‌شنبه هفته گذشته، یک روز قبل از حراج، برای جلوگیری از مزایده تلاش کرد، که در نهایت فایده‌ای نداشت.

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
آثار باستانی جعلی
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “بونهامز به فروش آثار باستانی جعلی متهم می‌شود”