«کریستوفر مارینلو» شرلوک هولمز دنیای هنر

نویسنده:

۰۳:۱۳:۴۵

وکیل 52 ساله متولد بروکلین، بیش از دو دهه گذشته آثار هنری به سرقت رفته به ارزش 350 میلیون دلار را بازگردانده، که در پروفایل خود به شرلوک هولمز دنیای هنر نام گرفته است. بنیان‌گذار بازیابی هنر بین‌المللی لندن، "کریستوفر مارینلو" (Christopher Marinello) به عنوان یکی از کارشناسان پیشرو استرداد در جهان و بازیابی هنر شناخته شد. او کمک کرد تا هر دو پرونده‌های سرقت مدرن روز و غارت هنر در دوران جنگ جهانی دوم که توسط نازی‌ها مرتکب شده بود حل شود.

امسال مارینلو، کشف پرونده‌ای درباره گنجینه هنر کورنلیوس گرلت مونیخ، به نمایندگی از وارثان فروشنده هنر و کلکسیونر فرانسوی، پل روزنبرگ را بر عهده داشت. طبق حکم دادگاه یکی از نقاشی‌های گرلت "زن نشسته در صندلی اثر هنری ماتیس (1921)" جزئی از اموال اولاد روزنبرگ به حساب آمد.

این کار تنها یکی از پنج یا شش تابلوی هنری ماتیس است که مارینلو به بازیابی آن‌ها در طول سال‌ها کمک کرده است، از جمله زن در لباس آبی در مقابل یک شومینه، که آن نیز از روزنبرگ به سرقت رفته بود. در میان بسیاری از موفقیت‌های دیگر، بازیابی پرتره از یک دختر جوان اثر "آنتو کارت" (Anto Carte) که توسط نازی‌ها به سرقت رفته بود، از موفقیت‌های مهم او به شمار می‌رود. شایان ذکر است، به لطف یک عملیات با اف بی آی، مارینلو در بلژیک شخصا این نقاشی را به دست دختر جوان در نقاشی تحویل داد که دیگر یک خانم مسن شده است.

در پراگ نیز، بازیابی هنر بین‌المللی قادر به پیدا کردن یک عکس به سرقت رفته از موزه و بازگرداندن آن تنها در دو هفته بوده است.

یاسمن فراهانی فرد
 

 

برگرفته از
کریستوفر مارینلو
لینک کوتاه

دیدگاه