کلاه دو لبه ناپلئون ۲/۲ میلیون دلار به فروش رسید

نویسنده:

۰۸:۲۲:۰۳

 
یکی از معروف‌ترین کلاه‌های دو لبه ناپلئون در روز یکشنبه به یک کلکسیونر از کره جنوبی به قیمت 1900000 یورو (2.2 میلیون دلار) در حراج خارج از پاریس به فروش رسید. این کلاه سیاه رنگ تنها یکی از 19 نمونه باقی مانده از پوشش‌های سر غیر معمول این امپراتور فرانسه است، و توسط خانواده Grimaldi موناکو فروخته شد.

این حراج موفق تقریبا پنج برابر ارزش تخمینی آن که بین 300000 تا 400000 یورو بود، به پایان رسید. هویت خریدار کره جنوبی نامعلوم می‌باشد.

گفته شده است ناپلئون بناپارت در طول سلطنت خود، به عنوان امپراتور فرانسه (از 1804-1814 و دوباره در سال 1815) از حدود 120 کلاه استفاده می‌کرده است. این کلاه‌ها توسط کلاه‌ساز "Poupard" ساخته شده بودند. کلاه‌های او خاص بوده و لبه‌های بزرگ داشتند، بنابراین او به راحتی در میدان جنگ قابل شناسایی بود.

از حدود 20 کلاه که هنوز هم وجود دارند، تنها دو یا سه عدد در کلکسیون‌های خصوصی قرار دارند ولی باقی آن‌ها به صورت پراکنده در موزه‌های سراسر جهان است. این کلاه و آیتم‌های دیگری در این حراج، همه از مجموعه‌ای 1000 قطعه‌ای از خاطرات ناپلئون متعلق به شاهزاده لویی دوم موناکو (1870-1949)، جد بزرگ پادشاه فعلی شاهزاده آلبرت آمده است.

کلاه توسط "Joseph Giraud" یک دامپزشک در خانواده ناپلئون، به دست آورده شده بود و تا سال 1926 در خانواده‌اش باقی ماند که در نهایت آن را به مجموعه شاهزاده لویی فروخت. این مجموعه، که شامل نامه‌ها و اسناد مربوط به دوران سلطنت ناپلئون، سوء استفاده‌های نظامی و تبعید و حبس در سنت هلن می‌باشد، در موزه ناپلئون در مونت کارلو نگهداری می‌شود.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
کلاه دو لبه ناپلئون
لینک کوتاه

دیدگاه