فونتی برای افراد مبتلا به خوانش‌پریشی

نویسنده:

۱۰:۴۴:۱۵

اگر شما به خوانش‌پریشی مبتلا هستید، یادگیری خواندن، نوشتن و مهارت‌های زبانی برایتان مشکل است.
یک طراح هلندی به نام Christian Boer از طریق ایجاد نوعی فونت خاص به نام Dyslexie، به این افراد کمک می‌کند تا راحت‌تر بخوانند.
Boer به دلیل مشکلاتی که خودش با این اختلال داشت، تصمیم گرفت تا این نوع فونت را بسازد. این فونت بسیار شبیه فونت‌های معمولی است، اما طوری طراحی شده که تفاوت میان حروف واضح‌تر است.

Dyslexia که همان اختلال خواندن نامیده می‌شود، زمانی پیش می‌آید که مغز در شناسایی و پردازش سمبل‌های خاص دچار مشکل می‌گردد. طبق برآوردها، 10 درصد از مردم جهان به این اختلال مبتلا هستند. برخی از این افراد در خواندن و املای کلمات مشکل دارند، اما برخی دیگر نوشتن برایشان مشکل است.

بوئر در وب‌سایت خود می‌گوید: «افراد مبتلا به اختلال خوانش‌پریشی، زمانی که از این فونت استفاده کنند، مشکلات و اشتباهات کمتری خواهند داشت».
این اختلال باعث می شود بیان احساسات برای افراد مشکل شود. استفاده از لغات و تبدیل افکار به مکالمه برای این افراد سخت است.

بوئر که قرار است این فونت را در Istanbul Design Biennial ارائه دهد، تحقیقی انجام داد که نشان می‌دهد این فونت به بچه‌ها کمک می‌کند تا اشتباهات کمتری در خواندن مرتکب شوند. طبق گفته بوئر، محققان University of Twente و University of Amsterdam نیز تأثیر این فونت را بررسی کرده و به نتیجه مشابهی دست‌ یافته‌اند.

شما می‌توانید این فونت را از سایت بوئر و به صورت رایگان دانلود کنید.
فونت دیگری به نام OpenDyslexic در سال 2011 برای افراد مبتلا به خوانش‌پریشی ارائه شده است که آن را نیز می‌توانید به صورت رایگان دانلود کنید.
 

 

پریا اقدامی

 

برگرفته از
Dyslexia
لینک کوتاه

دیدگاه