عکاس پابلو پیکاسو در ۸۰ سالگی درگذشت

نویسنده:

۰۲:۳۹:۲۷

 
عکاس فرانسوی، "لوسین کلرگ" (Lucien Clergue) دوست قدیمی پیکاسو و بنیانگذار بزرگترین جشنواره عکاسی در اروپا، روز شنبه در سن 80 سالگی درگذشت. خبر فوت او توسط دخترش "آن کلرگ" (Anne Clergue) به خبرگزاری فرانسه داده شد و گفت که پدر او که "برای عکاسی به عنوان یک هنر مبارزه کرد تا در فرانسه به رسمیت شناخته شود"، در جنوب شهر نیم بعد از یک بیماری طولانی مدت درگذشت.

او گفت که پدرش در بهشت با دوستان قدیمی خود پابلو پیکاسو و نمایشنامه نویس فرانسوی ژان کوکتو ملحق شده است. آثار شناخته شده از کلرگ تصاویری از مناظر هستند که منجر به پذیرفته شدن او به عنوان اولین عکاس به آکادمی نخبگان فرانسه شد.

کلرگ در جنوب فرانسه در ارل متولد شد و علاقه زودرس او در هنر برای اولین بار از طریق یادگیری ویولن در سن هفت سالگی ظهور کرد. اما عکاسی‌های او بود که توسط جهان هنر مورد توجه واقع شد.
"فلور پلرین" (Fleur Pellerin) وزیر فرهنگ فرانسه در بیانیه‌ای گفت "اولین عکس‌های او شور و ذوق پیکاسو را به دست آورد، کسی که با او دوستی تزلزل‌ناپذیری را بنیان نهاد."
در سال 1969، کلرگ Les Rencontres d'Arles را تاسیس کرد، مجموعه‌ای از ده‌ها نمایشگاه عکس که از اواسط جولای تا اواسط سپتامبر در شهر خود، ارل برگزار می‌شود و در هر سال هزاران نفر از گردشگران را به خود جذب می‌کند. وزیر فرهنگ سابق فرانسه، ژاک لانگ گفت "فرانسه، خانه و مهد عکاسی، یکی از بزرگترین سفرای خود را که این هنر را به چهار گوشه جهان برده، از دست داده است."

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
لوسین کلرگ
لینک کوتاه

دیدگاه