ساز جدید ابداع شد!

نویسنده:

۰۶:۳۰:۳۰

 
شکی نیست که ساز آکوستیک جدیدی به نام "Yaybahar" توسط نوازنده اهل ترکیه "گورکم‌ سن" (Görkem Şen)، بسیار زیبا است. اما چیزی که بیشتر از ظاهر آن دیوانه کننده است، صدایی ست که این ساز فوق‌العاده هیجان‌انگیز منتشر می‌کند. و حتی این دستگاه هیچ گونه احتیاجی به برق ندارد و صداهایی را تولید می‌کند که به اصوات ابزارهای دیجیتالی می‌ارزد. این ساز دارای بخش‌های زهی و کوبه‌ای است.

ارتعاشات از تارها و از طریق حلقه‌های فنری به درام منتقل می‌شود. این ارتعاشات توسط غشا که به جلو و عقب در حلقه‌های فنری انعکاس پیدا می‌کند، به صدا تبدیل می‌شود. نتایج این امر یک تجربه منحصر به فرد در گوش دادن به یک صدای فراگیر و هیپنوتیزم کننده است.

آن‌چه شما در طی این عملکرد می‌شنوید، در زمان واقعی و بدون اضافه کردن هر گونه افکت و تکنیک و بدون پردازش صوت‌های ارسالی، صدابرداری شده است. هارمونی در صدای خاص و خالص، کاملا شگفت‌انگیز است و هنگامی که گورکم‌ نواختن را آغاز می‌کند، صداهایی که شنیده می‌شود واقعا باورنکردنی است.

او 5 سال صرف توسعه و ساخت این ساز فوق‌العاده کرده است. عجیب و غریب، فوتوریستی، وهم‌آلود و در عین حال گرم و پر از احساس… این واقعا سازی برای زمان ما است.

یاسمن فراهانی فرد

 

برگرفته از
Yaybahar
لینک کوتاه

دیدگاه