دردی که هرگز نباید نادیده بگیرید!

نویسنده:

۰۶:۴۳:۴۱


دست یک معجزه مهندسی محسوب می‌شود، اما طراحی این معجزه مهندسی یک ایراد دارد: تاندون‌هایی که انگشت‌ها را کنترل می‌کنند، از داخل یک مجرای باریک در شکاف دست به نام کارپال تونل رد می‌شوند.

عصب مدیان یا میانی که تمام انگشت‌ها به جز انگشت کوچک را کنترل می‌کند نیز از داخل این مجرای باریک عبور می‌کند، در نتیجه هرگونه التهاب یا تورم باعث می‌شود که این عصب حیاتی تحت فشار قرار گیرد.

سندرم کانال کارپ یا مجرای مچ دست، آسیبی است که باعث می‌شود مدت درازی نتوانید کار کنید، اما هنوز پزشکان نمی‌دانند علت اصلی این آسیب چیست.
بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و انواع دیابت باعث افزایش خطر ابتلا به این سندرم می‌شوند. میزان ابتلا به این سندرم در زنان سه برابر بیشتر از مردان است؛ زیرا دست خانم‌ها کوچکتر است و در نتیجه شکاف مچ دست آن‌ها باریک‌تر است. بارداری نیز خطر ابتلا به این سندرم را بیشتر می‌کند.
حرکات سخت و مداومی که باعث خم‌شدن بیش از حد دست می‌شود، منجر به کانال کارپ می‌شوند. کارگران کشتارگاه‌ها که گوشت را از استخوان حیوانات جدا می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این معلولیت قرار دارند.

بیشتر افراد معتقدند حرکات سبک و تکراری مانند تایپ کردن نیز منجر به این سندرم می‌شود، اما بیشتر دکترها با این نظریه موافق نیستند.
این سندرم به هر دلیلی ایجاد شده باشد، علائم آن یکسان است: احساس درد، بی‌حسی و ضعف به ویژه در سه انگشت بزرگ‌تر و شصت دست که توسط عصب میانی کنترل می‌شوند.
اولین مرحله درمان این سندرم، استفاده از یک مچ‌بند در طول شب است. استفاده از یخ نیز ممکن است مفید باشد. اگر این روش‌ها پس از چند هفته باعث از بین رفتن علائم نشدند، باید به پزشک مراجعه کرده و نسخه‌ای برای دریافت کورتیزون تهیه کنید.

اگر هیچ‌کدام از این درمان‌ها کارساز نبود، باید گزینه جراحی را در نظر بگیرید. سالانه بیش از نیمی از افراد مبتلا، تن به جراحی می‌دهند.
یکی از افراد مبتلا به این سندرم در این رابطه می‌گوید: «شب‌ها و صبح‌ها درد زیادی داشتم. دو یا سه بار در طول شب از شدت درد بیدار می‌شدم». در حال حاضر وی جراحی کرده و معتقد است علاقه زیاد به لحاف‌دوزی مسبب این سندرم شده است.
جراحی این بیمار موفقیت آمیز بوده و دردهای وی را از بین برده است.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
درد
لینک کوتاه

دیدگاه