گالری: مقایسه‌ تصویری اندروید 5.0 لولی‌پاپ و اندروید 4.4 کیت‌کت

نویسنده:

۰۹:۰۶:۴۴

گوگل در سیستم‌عامل موبایل جدید خود از زبان و سبک طراحی کاملا تازه‌ای با نام Material Design بهره می‌برد. این کار باعث شده با سیستم‌عاملی رنگی‌تر، سازگارتر، یکدست‌تر، و حتی روشن‌تر از قبل روبرو باشیم.
 
خواه جزو دارندگان نکسوس باشید که اکنون در حال کار با لولی‌پاپ هستند و یا از گروهی باشید که هنوز دست‌شان به آن نرسیده، احتمالا برای‌تان جالب خواهد بود که مقایسه‌ای تصویری میان کیت‌کت و لولی‌پاپ را به تماشا بنشینید. 
 
البته در کنار تمام این تغییرات، هنوز باید منتظر تحولات تازه‌ای از سوی گوگل باشیم. مانند عرضه گوگل درایو و مجموعه نرم‌افزاری جذاب Docs ،Sheets و Slides که قرار است نسخه تازه‌شان با طراحی کامل متریال‌دیزاین عرضه گردند. همچنین باید هنوز منتظر عرضه نسخه بازطراحی شده اپلیکیشن‌هایی چون گوگل هنگ‌اوتس، یوتوب و گوگل پلاس باشیم. همچنین قرار است تاثیر سبک طراحی متریال دیزاین تنها به اندروید محدود نشده و تمامی وب‌اپلیکیشنهای گول را نیز متحول کند. 
 
اگرچه طراحی جدید در نگاه اول بسیار جذاب و زیبا است، اما گوگل هنوز راه دراز و کار فراوانی پیش رو دارد تا به طراحی پایدار فرا‌پلتفرمی خود در میان تمام محصولاتش دست یابد. در اولین مرحله هسته سیستم‌عامل بازطراحی و به‌روز شده و در کنار زیبایی، کاملا سازگار و پایدار به نظر می‌رسد.
 
 
در لولی‌پاپ، اخطارها و نوتیفیکیشن‌ها به صفحه قفل دستگاه هم اضافه شده اند. همچنین در پایین صفحه قفل دکمه میان‌بر شماره‌گیر دیده می‌شود. البته طراحی ظاهری این صفحه همچون قبل است.
بخش نوتیفیکیشن سفید شده و پنل کلیدهای میانبر هم به یک مربع یک‌پارچه تبدیل گردیده. پنل کویک‌لانچ هم تغییراتی داشته و دکمه‌های چراغ‌قوه و چرخش صفحه به آن افزوده شده‌اند.
 
کشوی اپلیکیشن‌ها هم سفید شده. در اینجا آیکونهای تازه فراوانی را مشاهده می‌کنید. 
 
منوی Recent Apps اکنون دیگر Overview نامیده می شود. و اکنون علاوه بر نمایش اپلیکیشن‌های در حال اجرا، صفحات و آیتم‌های متعدد یک اپلیکیشن نیز به نمایش درمی‌آیند. تب‌های مرورگر کروم را هم در اینجا می‌توانید ببینید. اکنون سایتها این امکان را دارند که تبها و آدرس‌بار را رنگی کنند.
 
Google Now اکنون هدرهای رنگی و بزرگتری برای هر دسته کارت دارد و آیکونهای آن هم بزرگتر شده‌اند. 
 
ماشین‌حساب جزبز شامل یک بخش سفید، نوار وضعیت آبی و دکمه‌های خاکستری است. و البته پنل «کارکردهای پیشرفته» با رنگ سبز فسفری قابل مشاهده است.
 
منوی open with از حالت یک پنجره کوچک خارج شده و به صفحه کاملی تبدیل گشته است.  بار اولی که از این منو استفاده می‌کنید، صفحه سمت چپ در کیت‌کت و لولی‌پاپ به نمایش در می‌آید. پس از انتخاب برنامه مورد نظر اگر دکمه Just Once را بزنید، در دفعات بعدی کیت‌کت انتخاب پیشین شما را با رنگ آبی یادآوری می‌کند. اما در لولی‌پات با خط ممتد مشخصی آن را جدا می‌سازد.
 
در تقویم جدید، هنگامی که حالت نمایش لیستی یا agenda را انتخاب کرده‌اید، شروع هر ماه با یک طرح هنری مشخص می‌شود. در حالت نمایش هفتگی، فقط ۵ روز هفته را مشاهده می‌کنید. در حالی که کیت‌کت ۷ روز هفته را به نمایش می‌گذارد. البته برای زوم در تقویم دیگر نمی‌توانید از قابلیت پینچ استفاده کنید.
 
اپلیکیشن دوربین از این پس Google Camera نام دارد. دکمه بزرگ شاتر به میانه صفحه اضافه شده. و منوی کنترل هم به صورت کشابی باز می‌شود. اپلیکیشن ساعت هم تغییر چندانی نسبت به قبل ندارد و تنها برخی جزئیات رابط کاربری عوض شده اند.
 
البته رنگ پس‌زمینه اپلیکیشن ساعت بسته به زمان شبانه روز تغییر می‌کند.
 
بخش Contacts هم دیگر نام People را بر خود ندارد. و یکی از استثنائات لولی‌پاپ است. زیرا در هر صفحه شاهد اطلاعات بیشتری نسبت به کیت کت هستیم.
 
بخش Email هم در ابزارهای نکسوسی به خاک سپرده شده و اپلیکیشن ایمیل «پروژه بازمتن اندروید» اکنون تبدیل به مکانی برای تبلیغ هر چه بیشتر جیمیل شده است. البته جیمیل از قابلیت افزودن اکانتهای دیگر سرویس‌دهندگان به صورت Exchange و POP3 و IMAP پشتیبانی می‌کند.
 
اپلیکیشن جیمیل اکنون صاحب هدر و نوار اعلان  قرمز زیبایی شده که نسبت به رنگ سفید و خاکستری پیشین بسیار بهتر است. همچنین فضای سفید بیشتری اضافه شده است.
 
منوی کشویی مدیریت و ناوبری جیمیل هم به روز شده و با سبک طراحی متریال دیزاین همگام گردیده است. کیبورد سفید و خاکستری هم  تغییر کرده و تم رنگی روشنتری به خود گرفته.
 
تیم طراحی متریال دیزاین  هنوز به سراغ هنگ‌اوتس نیامده، اما این اپلیکیشن نسبت به کیت‌کت بازطراحی شده و تغییراتی داشته است. هدر آن سبز رنگ شده و تماس VOIP و گوگل وُیس هم را هم به آن افزوده‌اند
 
سرانجام منوی کشویی ناوبری در گوگل مپز کاملا سازگار و همگام با بقیه سیستم شده. در نسخه قبلی دکمه‌ها پایین صفحه قرار داشتند و پس‌زمینه خاکستری تیره آنها را در بر می‌گرفت. اکنون دکمه‌ها به سمت چپ-بالا آمده‌اند و رنگ روشنی دارند.
 
مکانها در گوگل‌مپز پس زمینه آبی روشنی پیدا کرده‌اند که بر جذابیت آنها افزوده. در نمایش مکانها نیز بر روی هر نقطه نقشه تصاویر مرتبط به نمایش در می‌آیند. اینگونه افراد وضعیت آن مکان را بهتر درک می‌کنند. نمایش مسیریاب هم با هدر آبی و تنها در پیش‌نمایش نقشه به تصویر کشیده می‌شود. اینگونه تمامی امکانات در یک صفحه جای خواهند گرفت.
 
صفحه your places در گوگل مپز ظاهر جذابی به خود گرفته. اکنون تصویر پروفایل بزرگی با هدر آبی نیز به بالای صفحه اضافه شده و آیکونهای رنگی جلوه زیبایی به آن داده‌اند. در صفحه explore هم هدر بزرگتر شده و لیستی از مکانها با اسکرول افقی در آن ردیف شده‌اند.
 
شماره‌گیر گوگل در بخش بالا صاحب تبهایی برای مکالمات‌اخیر و دفترچه تلفن شده. در نسخه قبلی تب all contacts به شکل نازیبایی در زیر دکمه جستجو قرار گرفته بود. شماره‌گیر هم یکی از معدود قسمت‌های لولی‌پاپ است که رنگ و جلوه کمتری از کیت‌کت دارد. و آن نوار آبی رنگ پایین هم ناپدید شده.
 
اپلیکیشن Play Store به سمت رنگهای بسیار روشن‌تر و جذابتری برای هر بخش رفته و نوار اکشن آن هم به آبی-خاکستری تغییر رنگ داده است. صفحات معرفی اپلیکیشن‌ها اکنون با تصاویر و ویدیوهای بزرگی در بالای صفحه مزین شده‌اند. اطلاعات ضروری اپلیکیشنها هم به صورت دایره‌های زیبایی در زیر تصاویر به نمایش در می‌آیند.
 
 
هر بخش پلی‌استور دارای یک هدر بزرگ و رنگی است که نوار اکشن و تبها را در هم ادغام نموده است. منوی کشویی ناوبری هم در لولی‌پاپ دارای اشکالاتی است. این بخش باید نوار اکشن را هم پوشش دهد، اما اینچنین نیست.
 
طراحی بخش تنظیمات کیت‌کت دقیقا از روی دست اندروید بستنی حصیری سال ۲۰۱۱ کپی شده بود. اما در لولی‌پاپ سرانجام گوگل با تم سفید رنگ و آیکون‌های سبز-آبی بخش تنظیمات را به روز کرد. این یکی از آخرین اپلیکیشنهای تیره باقی مانده در اندروید بود. وضعیت باتری هم از این پس برآورد میزان شارژ باقی‌مانده را به نمایش می‌گذارد. البته دیگر خبری از مدت زمان روشن بودن دستگاه نیست.
 
گوگل والت هم به ‌روز شده. در اینجا هم یک هدر آبی بزرگ اضافه شده و منوی ناوبری کشویی هم بیش‌تر با بقیه سیستم‌عامل سازگار گردیده است.
 
 
شما ابزار اندرویدی‌تان را ارتقا داده‌اید؟ نظرتان درباره لولی‌پاپ چیست؟
 
 

عباس واحدی
 
 

برگرفته از
Lollipop
لینک کوتاه

دیدگاه

3 دیدگاه برای “گالری: مقایسه‌ تصویری اندروید 5.0 لولی‌پاپ و اندروید 4.4 کیت‌کت”