حفاری کتابخانه مکینتاش پس از آتش سوزی

نویسنده:

۰۳:۳۱:۵۶

 
بارقه‌های آفتاب و گرد و غبار بعد از ظهر از بالا بر پنجره‌های خالی کتابخانه مکینتاش دانشکده هنر گلاسکو جاری می‌شود. همان‌طور که متخصص ماسک زده، به آرامی با چنگک مشغول جمع کردن باقی مانده‌های یک دوره معماری آلمانی است، در زیر برخی از تکه‌های چوب سیاه، صفحات آن هنوز از آبی که با آن آتش را خاموش کرده بودند، خیس مانده است. این بنا در ماه می، هنگامی که دانش آموزان سال آخر برای اجرای مراسم خود آماده بودند، آتش گرفت.

باستان شناسان قانونی کار پر زحمت الک کردن خاکسترهای به جای مانده کتابخانه را از روز سه‌شنبه آغاز کرده‌اند، که پیچیده‌ترین و افشاکننده‌ترین قسمت از روند حفاظت تاکنون است. اگر چه حدود 90 درصد از ساختمان نجات یافت، اما این کتابخانه، به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های طراحی آرت نوو (art nouveau) در جهان، تقریبا به طور کامل نابود شده است. در این کتابخانه بسیاری از متریال‌های نادر و آرشیوی کامل و هم‌چنین مبلمان اصلی از طراحی‌های آرت نوو وجود داشت.

این آزمایشات، که احتمالا چندین هفته به طول خواهد کشید، به رهبری " گوردون اوارت" (Gordon Ewart) مدیر باستان شناسی کرکدیل انجام می‌شود، او حفاری‌های اخیر در قلعه‌های استرلینگ و ادینبورگ را انجام داد.

او توضیح داد که تیم باستان شناسی، کار را در یک بخش یک متر مربعی و با حفاری لایه‌های خاکستر در فواصل 25 سانتیمتری انجام می‌دهند. پس از حفاری هر لایه به موزه مکینتاش منتقل می‌شود، که در آن موارد را برای حفاظت می‌توان به درستی شناسایی کرد. یک روند مشابه پس از آتش گرفتن قلعه ویندسور در سال 1992 انجام شد.

یاسمن فراهانی فرد
 

 
 

برگرفته از
آتش سوزی
لینک کوتاه

دیدگاه