تخریب ۹۸ درصد از میراث فرهنگی عربستان سعودی

نویسنده:

۰۱:۳۱:۳۰

بنا بر گزارش تایم، و با توجه به تحقیقات بنیاد میراث اسلامی، بیش از 98 درصد از مناطق تاریخی و مذهبی عربستان سعودی از سال 1985 نابود شده است. سعودی که سابقه طولانی مدتی در از بین بردن میراث فرهنگی خود دارد، طبق نظریه کارشناسان اخیرا دامنه این تخریب به طور چشمگیری افزایش یافته است.

مساجد کلیدی و مناطق تاریخی از دوران عثمانی‌ها در حال تخریب هستند. گسترش مسجد بزرگ در مکه، در سال 2011 با بودجه 21 بیلیون دلار آغاز شد، و بزرگترین جنجال آن سال را ایجاد کرد. برای اجرای این پروژه، رواق قوسی شکل که سه قرن پیش توسط عثمانی‌ها ساخته شده و ستون قرن هشتم که کعبه را محاصره می‌کرد، به طور کامل مسطح و با خاک یکسان شد. حتی شایعاتی مبنی بر شروع یک پروژه برای از بین بردن مساجد دیگر و آرامگاه‌های مختلف وجود دارد.

مقامات عربستان استدلال می‌کنند که توسعه برای افزایش تعداد زائران به شهر لازم است، در حال حاضر 17 میلیون زائر در هر سال مکه را زیارت می‌کنند.
بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا، در پرتو چنین وقایع دراماتیکی، مجامع بین‌المللی به طرز عجیبی سکوت کرده‌اند. اما، در مورد مکه، به عنوان مثال، دولت عربستان هرگز این شهر را در لیست میراث جهانی یونسکو نگنجانده است، بنابراین مشخصا، یونسکو نمی‌تواند دخالت کند.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
تخریب میراث فرهنگی
لینک کوتاه

دیدگاه