ثبت عکس با سرعت شاتر آهسته

نویسنده:

۰۱:۴۸:۰۷


گرچه ثبت عکس‌هایی واضح بسیار مهم و باارزش است اما محو نمودن قسمت‌هایی از صحنه ، یا حتی تمام تصویر می‌تواند عکس‌هایی پرمعنا بیافریند. می‌توانید از حالت Shutter Priority دوربین استفاده کنید و کمی با تنظیمات Exposure بازی کنید تا به جلوه‌ای محوشده دست‌یابید که به‌راحتی حس حرکت را به بیننده القا می‌کند.
گرچه ثبت عکس‌هایی واضح بسیار مهم و باارزش است اما محو نمودن قسمت‌هایی از صحنه ، یا حتی تمام تصویر می‌تواند عکس‌هایی پرمعنا بیافریند.
می‌توانید از حالت Shutter Priority دوربین استفاده کنید که کنترل دقیقی برای به تصویر کشیدن حرکت صورت گرفته در هنگام عکاسی برای شما مهیا می‌کند.دوربین گشودگی دیافراگمی متناسب با سرعت انتخابی شما برای متعادل شدن تصویر انتخاب می‌کند.
میزان نوردهی که باید انجام گیرد تا به نتیجه‌ای رضایت‌بخش دست‌یابید به جهت حرکت سوژه ، سرعت آن ، فاصله آن و شرایط نوری متغیر است.اگر شرایط نوری بسیار روشن باشد ، احتمالا نمی‌توانید سرعت شاتر را به‌قدر کافی برای ثبت جلوه محوشدگی کاهش دهید . دیافراگم نمی‌تواند به‌اندازه کافی بسته شود و در LCD دوربین این نشانگر به‌منظور نشان دادن خطر نوردهی بیش‌ازحد به‌صورت چشمک‌زن نمایش داده خواهد شد.
اما راه‌حل: ISO را به پایین‌ترین سطح کاهش دهید و از فیلترهای ND یا پولاریزه استفاده نمایید.این دو فیلتر از میزان نور ورودی به لنز می‌کاهند و به شما امکان می‌دهند تا بتوانید از زمان‌های طولانی‌تر نوردهی بدون خطر Overexposure استفاده کنید. فیلترهای ND با قدرت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند و می‌توان حتی در صورت نیاز آن‌ها را باهم ترکیب نمود. نتایج در هر دو صورت غیرقابل‌پیش‌بینی و البته زیباست.
تسلط یافتن بر سرعت شاتر
این عکس نشان می‌دهد که کاهش سرعت شاتر چه اثری بر آب در جریان داشته است. عکاس این عکس لی بیل است که از یک لنز 40 میلی‌متری به همراه دوربین Canon EOS 20D و یک سه‌پایه محکم برای حفظ وضوح عکس استفاده کرده است.
کنتراست وضوح و محوشدگی اغلب اوقات به عکس‌هایی که با سرعت‌های آهسته ثبت‌شده‌اند ،زیبایی خاصی می‌بخشد و برای ترکیب این دو باید از فن‌های خاصی استفاده کنید.برای محکم نگاه‌داشتن دوربین از یک سه‌پایه استفاده نمایید.
اگر اسمانی روشن را هم در ترکیب‌بندی خودتان دارید ، از لنزهای ND برای حفظ جزئیات در زمان نوردهی‌های طولانی استفاده کنید. باوجود حرکت درصحنه ، ترکیب‌بندی فریم به فریم متفاوت خواهد بود . پس باید تعداد زیادی عکس ثبت کنید.
Exposure اولیه با 1/20 ثانیه در f/4 صورت گرفته است. در هوای ابری ، حتی با گشودگی‌های دیافراگم بالا سرعت شاتر پایین خواهد بود.

1/10 ثانیه در f/8 . برای حفظ همان نوردهی کلی که در عکس اول وجود داشت از یک گشودگی دیافراگم کمتر به‌منظور مطابقت با سرعت پایین‌تر شاتر استفاده‌شده است.

1/6 ثانیه در f/11 . به یاد داشته باشید که ابرهایی که سریعاً حرکت می‌کنند ، در نوردهی‌های کند به صورتی محوشده ثبت می‌شوند. از این ترکیب برای حذف حرکت در نقاط دیگر عکس استفاده‌ شده است.

0.3 ثانیه در F/16. تغییر قابل‌توجهی در زاویه محوشدگی ایجادشده است. سرعت و قدرت آب به طرز اغراق‌آمیزی نشان داده می‌شود.

0.6 ثانیه در f/22 . باز شدن شاتر در نوردهی‌های طولانی‌مدت در لحظه صحیح بسیار مهم است. برآمدگی‌های آب سفیدرنگ شما را به قاب تصویر جلب می‌کند.

نوردهی طولانی با سرعت 0.8 ثانیه در f/22 صورت گرفته است. جلوه شیر مانندی که در اینجا ایجادشده است مقبول همه نخواهد بود. عکس پیشین جزئیات بیشتری از صحنه ثبت می‌کرد.

پر کردن قاب
اولین تصویری را که از منظره یاب مشاهده می‌کنید ، ثبت نکنید. صحنه بزرگ‌تر(عکس زیر) یک عکس معمولی است که با لنز 28-300 میلی‌متری Tamron ثبت‌شده است و واقعاً هم کسل‌کننده است !

با بزرگنمایی به 300 میلی‌متر ، انتخاب محلی که در آن افرادی ایستاده و افراد دیگری در حال حرکت‌اند و استفاده از نوردهی طولانی با سرعت 1.6 ثانیه در f/16 عکس بسیار خلاقانه‌تر می‌شود و به‌راحتی می‌تواند حس ازدحام و عجله موجود درصحنه را انتقال دهد.خطوط قطری به جذابیت ترکیب‌بندی می‌افزایند.
 

 
برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه

دیدگاه