گوشی هوشمند چه بلایی بر سر ستون فقرات شما می‌آورد؟

نویسنده:

۰۱:۵۹:۵۷


همه ما چیزهایی در مورد دردهای گردن و کمری که با قوز کردن پشت مونیتورهای کامپیوتر مرتبط هستند، شنیده‌ایم. اما حالا گوشی‌های هوشمند به عنوان عامل ایجاد فشار بر روی ستون فقرات در مرکز توجه قرار گرفته‌اند.

طبق یک تحقیق جدید در Surgical Technology International، کج کردن گردن برای نوشتن یا خواندن پیامک، ارسال توییت یا چک کردن فیس‌بوک روی گوشی هوشمند، 27 کیلوگرم به وزن سر افراد بالغ اضافه کرده و باعث ایجاد مشکلات ستون فقرات می‌شود.
تصویر بالا تأثیر نوشتن یا خواندن پیامک بر روی ستون‌ فقرات را نشان می‌دهد که باعث ایجاد 27.21 کیلوگرم فشار بیشتر می‌شود.

یکی از محققان این تحقیق که جراح ستون فقرات است، مدلی از ستون فقرات گردن ساخت تا میزان نیروی جاذبه وارد بر سر انسان در حین استفاده از گوشی هوشمند را ارزیابی کند. وی نیروی جاذبه را در زوایای مختلف مورد بررسی قرار داد و متوجه شد هر قدر سر شما به سمت جلو خم شود، وزن گردن بیشتر شده و فشار وارد بر ستون فقرات بیشتر می‌شود.

طبق این تحقیق: «سر یک انسان بالغ در حالت عادی 4 الی 5 کیلوگرم است. زمانی که سر به سمت جلو خم می‌شود، نیروی وارد بر گردن در 15 درجه به 12 کیلوگرم، در 30 درجه به 18 کیلوگرم در 45 درجه به 22 کیلوگرم و در 60 درجه به 27 کیلوگرم افزایش می‌یابد».
با توجه به این ارقام، 27 کیلوگرم معادل 6 کیسه سیب‌زمینی، 6 هنداونه بزرگ یا یک کودک 8 ساله است. این جراح ستون فقرات می‌گوید: «حالت مناسب زمانی است که گوش‌ها با شانه‌ها هم‌راستا باشند. از دست دادن انحنای طبیعی ستون فقرات به مرور زمان منجر به فشار بیشتری خواهد شد. این امر باعث ساییدگی زودرس، پارگی، دژسانی و جراحی می‌شود.
بیشتر افراد روزانه 2 الی 4 ساعت با گوشی‌های همراه و گجت‌های دیگر مشغول هستند. در نتیجه سالانه حداقل 700 الی 1400 ساعت فشار بیشتری بر روی گردن و ستون فقرات تحمیل می‌کنند. علیرغم این موضوع، هدف این جراح از این تحقیق کاهش استفاده از فناوری‌های جدید نیست.

وی این تحقیق را جهت اصلاح رفتار انجام داده و می‌گوید: «پیام من، آگاه ساختن افراد از معایب این دستگاه‌ها است». وی پیشنهاد می‌کند استفاده از گجت‌ها در سطح چشم‌ها می‌تواند فشار روی گردن و ستون فقرات را کاهش دهد. همچنین می‌توانید کمی جلوتر بنشینید و کمر خود را به صندلی تکیه دهید، بدین طریق بدن شما پایین‌تر آمده و چشم‌هایتان با سطح دستگاهتان هم‌تراز می‌شود. برای راحتی بیشتر بازوهای خود را نیز به صندلی تکیه دهید.

لازم نیست 6 کیسه بزرگ شکر را با گردن خود حمل کنید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
ستون فقرات
لینک کوتاه

دیدگاه