نقاشی گل «جرجیا اوکیف» با فروش ۴۴/۴ میلیون دلار رکوردها را می‌شکند

نویسنده:

۱۰:۳۷:۱۶

 
یک نقاشی از شکوفه‌های سفید که زمانی در اتاق ناهار خوری جورج بوش آویزان بود، با فروش 44.4 میلیون دلار (28 میلیون پوند)، یک رکورد جدید جهانی برای یک اثر هنری کشیده شده توسط یک هنرمند خانم ثبت کرده است. این نقاشی توسط هنرمند، "جرجیا اوکیف" (Georgia O’Keeffe) در سال 1932 کشیده شده است و در ساتبی روز پنج‌شنبه در نیویورک به فروش رسید.

اما پیش از این حراج، بالاترین قیمت رکورد جهانی پرداخت شده برای یک اثر هنرمند زن، اثر بدون عنوان "جوآن میچل" (Joan Mitchell) بوده است که برای 11.9 میلیون دلار ،  در ماه می حراج کریستی فروخته شد. قبل از این، بالاترین قیمت پرداخت شده برای یک اثر اوکیف 6.2 میلیون دلار در حراج کریستی در نیویورک در سال 2001 بوده است. نقاشی اوکیف توسط موزه‌ای به نام خود او در سانتافه، نیومکزیکو، فروخته شد.

این تابلو برای سال‌ها به خواهر کوچکتر اوکیف، آنیتا اوکیف تعلق داشت و به مدت شش سال در دوران ریاست جمهوری بوش جوان نیز،  در اتاق ناهار خوری خصوصی رئيس جمهور در کاخ سفید نصب بوده است. به گفته کاتولوگ توضیحات ساتبی، این نقاشی "یک نمایش کاملا جسورانه و زیبا از دیدگاه هنرمند و زیبایی شناسی او است".

خریدار این نقاشی ناشناخته است، اما حراج با هفت پیشنهاد دهنده آغاز شد و بعد از جنگ طولانی مدت بین دو نفر از آن‌ها، با پیشنهاد برنده تابلو از طریق تلفن به پایان رسید.

آثار اوکیف بیشتر در ارتباط با گل هستند و این موزه 17 ساله، تصمیم به فروش سه نقاشی در میان مجموعه 1149 اثری از این هنرمند گرفته است.

یاسمن فراهانی فرد
 

برگرفته از
Georgia O’Keeffe
لینک کوتاه

دیدگاه