کارگردان «چه کسی از ویرجینا وُلف می‌ترسد؟» درگذشت

نویسنده:

۰۵:۱۵:۴۹

مایک نیکولز، کارگردان فیلم‌های مشهور کلاسیک در سن 83 سالگی بر اثر یک حمله قلبی ناگهانی درگذشت. این کارگردان آمریکایی که در اصل متولد آلمان بود، یکی از 12 نفر در دنیاست که توانست 4 جایزه برتر و اصلی دنیای سینما و تئاتر آمریکا، جایزه‌های «تونی»، «اِمی»، «گرمی» و «اسکار» را نصیب خود کند.

او همچنین برای فیلم‌های «دختر شاغل»، «بازمانده روز»، «سیلک وود» و «چه کسی از ویرجینا وُلف می‌ترسد؟» نامزد دریافت جایزه اسکار شد. در آخرین فیلم او «جنگ چارلی ویلسون» که در سال 2007 اکران شد، تام هنکس و جولیا رابرت بازی می‌کردند.

مرگ نیکولز توسط رییس شبکه خبری ABC اعلام شد و او از نیکولز به عنوان فردی الهام بخش که کسی در اشتیاق و عشق به کارش همانند او نبود، یاد کرد.
نیکولز قبل از مرگش بر روی پروژه‌ای جدید برای شبکه HBO کار می‌کرد که اقتباسی از نمایشنامه معروف «Master Class» نوشته ترِنس مک‌نالی بود و مریل استریپ نیز در تولید آن نقش داشت. این نمایشنامه بر اساس زندگی خواننده اپرای افسانه‌ای «ماریا کالاس» نوشته شده است.

نیکولز با نام اصلی «میخاییل ایگور پِشکوسکی» در سال 1931 در آلمان متولد گشت، و در سن هفت سالگی همراه با خانواده‌اش از آلمان نازی به آمریکا گریخت. عشق او به تئاتر و کارگردانی هنگامی که در دهه 50 میلادی دانشجوی دانشگاه شیکاگو بود شکوفا شد و او بعدها به همراه «الِین مِین» به یک گروه اجرای کمدی پیوست.

پریا پورمند

 

برگرفته از
مایک نیکولز
لینک کوتاه

دیدگاه