مزایای سوپ پخته‌شده با آب استخوان

نویسنده:

۰۱:۲۳:۳۰


سوپ استخوان چیست و چه مزایایی دارد؟
سوپی که با آب استخوان پخته می‌شود، سرشار از مواد معدنی موجود در استخوان، غضروف و مغز استخوان است. از آنجا که شکل سوپ به صورت مایع است، هضم آن راحت‌تر است. همچنین سوپ برای روده مفید است. مهم‌ترین مزیت سوپ برای روده به دلیل وجود کلاژن و ژلاتین در استخوان است.

کلاژن
کلاژن پروتئینی است که در بافت‌های پیوندی وجود دارد. این ماده در استخوان، مغز استخوان، غضروف، تاندون‌ها و رباط‌ها به‌وفور یافت می‌شود. زمانی که استخوان را می‌پزیم، کلاژن می‌شکند و به ژلاتین تبدیل می‌شود.

ژلاتین
ژلاتین به عمل هضم غذاها کمک می‌کند و در درمان بیماری‌های گوارشی مانند التهاب مزمن بخش زیرین روده کوچک و روده بزرگ، یبوست، سندرم روده تحریک‌پذیر، پراسیدی و کولیت مؤثر واقع می‌شود. همچنین ژلاتین برای بیمارانی که از اختلالات روده رنج می‌برند، مفید واقع می‌شود، زیرا:
  • ژلاتین از طریق پوشاندن غشای مخاطی روده و محافظت در برابر مواد غذایی، مسیر روده را نرم می‌کند. ژلاتین به دلیل خاصیت درمانی‌اش، روش مناسبی برای درمان سندرم روده است.
  • ژلاتین باعث می‌شود که بدن از پروتئین‌های کاملی که وارد بدن می‌شوند، استفاده کند. در نتیجه افرادی که نمی‌توانند گوشت زیادی در غذای خود مصرف کنند، به ژلاتین نیاز دارند.
  • ژلاتین آب را جذب کرده و باعث می‌شود غذاها در مسیر گوارشی جریان روانی داشته باشند تا غذا به راحتی در روده حرکت کرده و حرکات روده‌ای سالم داشته باشد.
چگونه با استخوان، سوپ بپزیم؟
آماده کردن این سوپ بسیار راحت است. شما می‌توانید چند تکه استخوان از حیوانات موردنظر خود را برای سوپ آماده کنید. برای سوپی که با استخوان مرغ تهیه می‌شود، از پا، پوست، گردن و کمر مرغ استفاده کنید. استخوان‌ها را داخل یک ظرف بزرگ بریزید و آن‌قدر آب روی آن بریزید تا استخوان‌ها پوشیده شود. برای استخراج مواد معدنی از استخوان، کمی ماده اسیدی مانند سرکه سیب به آب اضافه کنید. ابتدا منتظر بمانید تا آب بجوشد، سپس حرارت را ملایم کنید. در حین پختن استخوان‌ها، ناخالصی‌های روی آب را با قاشق یا کفگیر بردارید. به مدت 6 الی 24 ساعت استخوان‌ها را بپزید. سپس آب استخوان‌ها را آبکش کنید و استخوان‌های ریز آن را بردارید. شما می‌توانید از آب استخوان تا 3 روز در یخچال نگه‌داری کنید یا آن را در فریز بگذارید و مدت بیشتری نگه‌دارید.

پریا اقدامی
 

برگرفته از
تغذیه
لینک کوتاه