بر استفاده از حالت تقدم شاتر تسلط یابید

نویسنده:

۱۱:۴۰:۰۶


مثل حالت Aperture priority ، حالت Shutter Priority هم یک حالت نیمه‌خودکار است که برای پر کردن شکاف میان نوردهی دستی و خودکار در نظر گرفته‌شده است. Shutter priority که اغلب Tv نامیده می‌شود امکان انتخاب سرعت شاتر را برای عکاس مهیا می‌کند و سپس دوربین برای مناسب بودن نوردهی گشودگی دیافراگمی متناسب با سرعت شاتر انتخاب می‌کند. سرعت شاتر انتخابی شما دو عمل انجام می‌دهد. نخست میزان زمانی را که نور به حس‌گر عکس شما برسد را تنظیم می‌کند. و دوم ، زاویه حرکت سوژه را در عکس شما تنظیم می‌کند.

 
مثل حالت Aperture priority ، حالت Shutter Priority هم یک حالت نیمه‌خودکار است که برای پر کردن شکاف میان نوردهی دستی و خودکار در نظر گرفته‌شده است. Shutter priority که اغلب Tv نامیده می‌شود امکان انتخاب سرعت شاتر را برای عکاس مهیا می‌کند و سپس دوربین برای مناسب بودن نوردهی گشودگی دیافراگمی متناسب با سرعت شاتر انتخاب می‌کند.

سرعت شاتر انتخابی شما دو عمل انجام می‌دهد. نخست میزان زمانی را که نور به حس‌گر عکس شما برسد را تنظیم می‌کند. و دوم ، زاویه حرکت سوژه را در عکس شما تنظیم می‌کند.Shutter Priority ابزاری مناسب برای عکاسی از صحنه‌های پرتحرک و ورزشی است که لازم است در آن‌ها سوژه‌هایی را که سریعاً درحرکت است ، به‌صورت فریز شده جلوه داده شوند. همچنین می‌توان از این حالت برای تأکید روی حس حرکت استفاده نمود.

اگر می‌خواهید که یک حرکت را کاملاً به‌صورت فریز شده نشان دهید ، از سرعت‌های بالای شاتر استفاده نمایید. سرعت دقیق شاتر به عواملی چون سرعت سوژه ، جهت حرکت و اندازه قاب بستگی دارد. برای مثال اگر یک اسب به سمت شما درحرکت باشد ، برای اینکه آن را به‌صورت ایستا ثبت کنید باید از سرعت شاتری حدود 1/500 ثانیه استفاده نمایید. اگر همین اسب در زاویه‌ای 90 درجه‌ای نسبت به دوربین درحرکت باشد باید از سرعتی حدود 1/2000 ثانیه برای ایستا جلوه دادنش استفاده کنید. اندازه سوژه هم مهم است. سوژه‌ای که با اندازه‌ای کوچک در افق در حال حرکت است ، به‌سرعت بسیار کمتری نسبت به سوژه‌ای که در فاصله‌ای نزدیک‌تر درحرکت است نیاز دارد.

مفیدتر باشید

محاسبه سرعت شاتر صحیح برای اینکه جلوه‌های محوشدگی به‌ عکس‌هایتان بیفزایید ، خارج از توان علم است.
درجه محوشدگی که بهترین سازگاری را با سوژه داشته باشد ،کاملاً به سلیقه شخصی شما وابسته است. یک نقطه شروع خوب می‌تواند سرعت شاتر را از 1/30 ثانیه تا 1 ثانیه تغییر دهد ، با جابه‌جا کردن این مقادیر میزان محوشدگی بسیار قوی‌تر یا ضعیف‌تر خواهد شد.

 
بعد از یافتن سرعت شاتر مناسب ، می‌توانید از AEB برای ثبت سه عکس یا بیشتر استفاده کنید.سرعت شاتر بسته میزان تنظیم‌شده در AEB تغییر خواهد کرد.
هشدار!
هنگامی‌که بدون سه‌پایه به عکاسی مشغول هستید ، باید از سرعتی معادل با یا بیشتر از فاصله کانونی لنزی که در حال استفاده از آن هستید ، بهره بگیرید. برای مثال اگر در حال عکاسی با یک عدسی 300 میلی‌متری هستید باید برای اجتناب از لرزه مای دوربین از سرعت 1/300 ثانیه یا سریع‌تر از آن استفاده کنید.

همیشه مراقب میزان گشودگی دیافراگم هم باشید . چراکه دوربین شما به دلیل تسلط نوردهی بر آن به‌طور خودکار تغییر می‌دهد. میزان گشودگی دیافراگم همچنین در حالت عکاسی EV Compensation هم‌تغییر می‌کند . میزان گشودگی دیافراگم بالا می‌تواند موجب عمق کم میدان شود.

Nikon : اگر دوربین نتواند گشودگی دیافراگم کوچکی انتخاب کند که با سرعت شاتر پایین شما تطبیق داشته باشد ، در مورد نوردهی بالا به شما هشدار خواهد داد.

Canon : در سیستم Canon ، گشودگی دیافراگم برای اینکه به شما نشان دهد باید سرعت شاتر پایین‌تری انتخاب نمایید ، شروع به چشمک زدن خواهد کرد.
 
برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه

دیدگاه