«تولوز لوترِک» ۱۵۰ ساله شد

نویسنده:

۰۲:۱۱:۱۱


«هنری دو تولوز لوترِک» هنرمند پست امپرسیونیست فرانسوی که پاهایش در دوران کودکی قابلیت رشد خود را از دست دادند و قدی در حدود 154 سانتیمتر داشت، از هنرمندان شاخص دوره زیبایی هنر فرانسه بود.

لوترک که زندگی اجتماعی‌اش به اندازه هنرش شهرت دارد، مجموعه نقاشی‌ها و پوسترهایی برای کلاب «مولن روژ» پاریس انجام داد و این سالن تئاتر همیشه جایگاهی محفوظ برای او نگه می‌داشت.
لوترک، نقاش و گرافیست معروف فرانسوی در سال ۱۸۶۱ در شهر اَلبی از ایالات جنوب فرانسه به دنیا آمد. او اولین فرزند خانوادهاش بود. در هشت سالگی به قصد زندگی با مادرش به پاریس رفت و شروع به طراحی و کاریکاتور در کتاب‌های مدرسه‌اش کرد. خانواده‌اش سریعاً به استعداد او در طراحی و نقاشی پی بردند و یکی از دوستان پدرش به نام «رنه پریسنتو» گاه گاهی به صورت غیررسمی به او درس‌هایی می‌داد. بعضی از نقاشی های اولیه او از اسب‌ها هستند، که تخصص پریسنتو بودند.

او طول زندگی حرفه ایش که کمتر از بیست سال بود، ۷۳۱ بوم ، ۲۷۵ آبرنگ ، ۳۶۵ چاپ و پوستر، ۵۰۸۴ طراحی ، تعدادی کار سرامیک و رنگ‌آمیزی روی شیشه دارد و تعداد نامعلومی آثارش گم شده است. او از نقاشان امپرسیونیست به خصوص کارهای فیگوراتیو مانه و دگا الهام گرفته‌ است و سبک کار او نیز تحت تاثیر چاپ‌های چوبی ژاپنی هستند که در آن هنگام در محافل هنری پاریس محبوبیت داشت.

لوترک بخاطر کوتاهی قد و ظاهرش تمسخر می‌شد و این باعث روی آوردن او به الکل شد. او در سی و شش سالگی به دلیل اعتیاد به الکل و سفلیس در املاک خانوداگی‌شان در مالمور فوت کرد.

پریا پورمند

 

برگرفته از
تولوز لوترِک
لینک کوتاه

دیدگاه