بنچ‌مارک بازی Dragon Age: Inquisition، کدام گرافیک و CPU مناسب‌ترند؟

نویسنده:

۰۱:۵۵:۱۰

«عصر اژدها: تفتیش عقاید» یا همان Dragon Age: Inquisition به تازگی وارد بازار شده و اکنون مشخص گردیده که در ساخت آن از موتور بازی ساز Frostbite 3 استفاده شده. این همان موتور بازیساز مورد استفاده در بتلفیلد ۴ است. البته کمپانی BioWare علاوه بر این، از موتور بازیساز رشد گیاهی با نام Speed Tree نیز بهره برده. این موتور در بازی و فیلمهای گوناگونی چون آواتار و استارتراک مورد استفاده قرار گرفته است.
 
و نتیجه آن شده تا با دنیای بسیار جذاب و تاثیر گذاری روبرو باشیم که به شکل غافلگیر کنندهای روی سیستمهای نسبتا ضعیف هم خوب عمل میکند و البته بازی به همان خوبی کنسولها روی کامپیوترها هم عمل میکند. البته گیمرهای با سختافزار فوقالعاده قدرتمند هم رزولوشنهای بالا با بافت بهتر و مدلهای نوردهی و شخصیتسازی جذابتری را تجربه کنند.
 
و مانند همیشه سایت TechSpot هم به سراغ سنجش کارتگرافیکهای مختلف انویدیا و AMD رفته تا با آخرین درایور موجود، آنها را با این بازی محک بزند. اگر به دنبال سر هم کردن یک سیستم ویژه گیم هستید، با این بنچمارکها بهتر میتوانید در خصوص خرید قطعات تصمیم گیری کنید.
 
البته شرکت سازنده پیشنهاد میکند برای این بازی بهتر است از گرافیک GTX 660 انویدیا یا HD7870 رادئون (همان R9 270) به همراه ۸ گیگابایت رم و پردازنده Core 2 Quad اینتل یا Phenom II X6 ایامدی استفاده کنید. و شکی نیست که هرچه قدرت بیشتری فراهم آورید، لذت بیشتری از کیفیت بازی را تجربه خواهید کرد. 
 
در تستهای گوناگون مشخص شده گیمرهای کامپیوتر شخصی میتوانند جهانی شفافتر با جزئیات بیشتر را تجربه کنند و میزان این دقت بستگی به سختافزار کامپیوتر و تنظیمات آن دارد. تستهای بنچمارک این بازی در سه رزولوشن ۱۹۸۰ در ۱۰۵۰ و ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ و ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل با استفاده از دایرکتایکس ۱۱ انجام شده اند. 
 
سیستمی که در این آزمونها مورد استفاده قرار گرفته دارای این مشخصات است:
پردازنده اینتل Core i7-4770K  با قدرت 3.50GHz
دو رم ۸ گیگابایتی Crucial DDR3-2400 
مادربورد Asrock Z97 Extreme6
پاور ۷۰۰ وات Silverstone سری Strider
اساس دی ۵۱۲ گیگابایتی ساتا 840 Pro سامسونگ با سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه
کارت گرافیک ۴ گیگابایتی Gigabyte Radeon R9 290X 
کارت گرافیک ۴ گیگابایتی Gigabyte Radeon R9 290 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی Gigabyte Radeon R9 285 
کارت گرافیک ۳ گیگابایتی Gigabyte Radeon R9 280X 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی HIS Radeon R9 270X
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی HIS Radeon R9 270 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی HIS Radeon R7 265
کارت گرافیک یک گیگابایتی HIS Radeon R7 250
کارت گرافیک یک گیگابایتی HIS Radeon R7 240
کارت گرافیک ۳ گیگابایتی HIS Radeon HD 7970 GHz 
کارت گرافیک ۳ گیگابایتی HIS Radeon HD 7970
کارت گرافیک ۳ گیگابایتی HIS Radeon HD 7950 Boost
کارت گرافیکی ۳ گیگابایتی HIS Radeon HD 7950
کارت گرافیکی ۲ گیگابایتی HIS Radeon HD 7870 
کارت گرافیکی ۲ گیگابایتی HIS Radeon HD 7850 
کارت گرافیک یک گیگابایتی HIS Radeon HD 7750
کارت گرافیک ۶ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX Titan
کارت گرافیک ۴ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX 980
کارت گرافیک ۴ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX 970
کارت گرافیکی ۳ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX 780 Ti
کارت گرافیک ۳ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX 780 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX 770 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی Palit GeForce GTX 760 
کارت گرافیکی ۲ گیگابایتی Gigabyte GeForce GTX 750 Ti 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی Gainward GeForce GTX 680 
کارت گرافیکی ۲ گیگابایتی Gainward GeForce GTX 660 Ti 
کارت گرافیک ۲ گیگابایتی Gainward GeForce GTX 660 
سیستمعامل ۶۴ بیتی Microsoft Windows 8.1 Pro
درایور Nvidia GeForce 344.75 WHQL
درایور AMD Catalyst 14.11.2 Beta
 
 
بنچمارک در رزولوشن ۱۶۸۰ در ۱۰۵۰ پیکسل
با انجام تنظیمات گرافیک ultra-quality درون بازی، واحدهای پردازش گرافیک قدرتمندی همچون GTX 980 و R9 290X بدون مشکل از پس رزولوشن ۱۶۸۰ در ۱۰۵۰ پیکسل با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه بر میآیند. جالب اینکه GTX980 تنها ۷ درصد سریعتر از R9 290X ظاهر شده است.
 
برای کیفیت معمولی در سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه لازم است حداقل به گرافیکهایی چون GTX titan یا GTX 970 یا HD 7970 GHz و R9 280X مجهز باشید. البته GTX 780 و HD 7970 هم با کمی دردسر از پس آن بر میآیند.
 
البته «عصر اژدها: تفتیش عقاید» با تنظیمات ۴۰ فریم بر ثانیه معمولی به کمتر از R9 270X رضایت نمیدهد. آزمونهای بنچمارک نشان میدهند اگر به دنبال کارت گرافیک انویدیا باشید، با GTX 680 میتوانید با سرعت ۴۳ فریم بر ثانیه به بازی بپردازید. یا اینکه سراغ GTX 770 بروید تا با سرعت ۴۷ فریم بر ثانیه مشغول بازی شوید.
 
دیگر کارتهای انویدیا همچون GTX 760 در حالت عادی با سرعت ۳۸ فریم بر ثانیه بازی را اجرا میکنند. و GTX 660 Ti میتواند با سرعت ۳۴ فریم بر ثانیه شما را سرگرم بازی کند که یک فریم بر ثانیه سریعتر از R7 265 است.
 
 
بنچمارک در رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل
در رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل، هیچ یک از کارتهای گرافیکی مورد آزمون نتوانستند از پس کیفیت معمولی با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه بر آیند.  کارت گرافیک GTX 980 تنها توانست به کیفیت پخش ۵۹ فریم در ثانیه برسد و ۵ درصد سریعتر از R9 290X عمل کند.
 
امروزه دیگر کسی به بازی در سرعتی کمتر از ۳۰ فریم بر ثانیه رضایت نمیدهد. اما در این رزولوشن اغلب کارتهای گرافیک، از قبیل HD 7870 و R9 270 یا GTX 660 از پس چنین کیفیتی بر نیامدند و لازم بود که کیفیت بازی را هنوز پایینتر بیاورید. برای دست یابی به حداقل سرعت پخش ۳۰ فریم بر ثانیه در حالت ultra-quality لازم است که یکی از این کارتهای گرافیک را در اختیار داشته باشید:
GTX 660 Ti
GTX 760
R9 270X
HD 7950 
 
بنچمارک در رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل (4K)
برای انجام بازی «عصر اژدها: تفتیش عقاید» به صورت 4K با کیفیت معمولی و رزولوشن ۳۷ فریم بر ثانیه حداقل به دو یا چند کارت گرافیک قدرتمند مانند GTX 980  نیاز دارید. یا اینکه باید سراغ R9 290X بروید و بازی را با سرعت ۳۵ فریم بر ثانیه ادامه دهید. 
 
اگر می خواهید با یک کارت گرافیک GTX 980 بازی را به صورت 4K امتحان کنید، بعید است به سرعت پخشی بالاتر از ۲۰ فریم بر ثانیه برسید. دو کارت GTX 980 SLI هم میتوانند این بازی را به صورت 4K و کیفیت معمولی در سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا کنند.
 
بنچمارک کارایی پردازنده
برای انجام تستهای این لیست رزولوشن بازی به ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل (720p) کاهش یافته و کیفیت آن هم روی high قرار داده شد. این تنظیمات به کارت گرافیک  GTX 980  اجازه میدهد با کمک پردازنده Core i7-4960X بازی را در سرعت ۱۵۵ فریم بر ثانیه رندر کند. مدلهای مختلف پردازندههای Core i7 معمولا بازی را با سرعت ۱۴۷ تا ۱۵۵ فریم بر ثانیه اجرا میکنند. در حالی که پردازندههای Core i5 نمیتوانند به سرعت اجرایی بیش از ۱۴۱ تا ۱۴۴ فریم بر ثانیه دست پیدا کنند.
 
پردازنده AMD FX-8350 نسبت به Core i5-3470 تقریبا ۲۶ درصد کندتر است و آزمونها نشان داده اند که ۳۰ درصد کندتر از Core i7-4770K خواهد بود. دیگر اعضای خانواده FX نیز کندتر از این میشوند تا جایی که FX-4320 در حالت معمولی تنها ۶۹ فریم بر ثانیه را فراهم میآورد که ۱۰۴ درصد کندتر از تنبلترین Core i5 تست شده است.
 
و البته بازی «عصر اژدها: تفتیش عقاید» با هیچ یک از پردازنده های دو هستهای مورد آزمون قرار نگرفته است، زیرا در این حالت اصلا اجرا نمیشود. هنگامی که از پردازندههای AMD یا اینتل دو هستهای استفاده کنید، در همان صفحه لود بازی باقی میمانید یا اینکه حداکثر به منوی اصلی خواهد رسید. در این حالت هر دو هسته روی ۱۰۰ درصد کار میکنند و سیستم هنگ میکند.
 
تست پردازنده قبلی با کیفیت high و رزولوشن ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل انجام شده بود تا محدودیتهای کارت گرافیک نتوانند بر کارکرد سیپییو تاثیر بگذارند. اما اکنون نوبت به انجام آزمون در حالتی است که کمی هم به گرافیک فشار بیاوریم. آنچه که در تصویر بالا میبینید نتایج آزمون بازی در حالت ultra-quality و رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل است.
 
با وارد آورد فشار بیشتر به کارت گرافیک GTX 980، اکنون به خط قرمز کارکرد پردازنده مرکزی هم نزدیک میشویم. پردازنده Core i7-4960X که در بنچمارک قبلی بازی را با سرعت ۱۵۵ فریم بر ثانیه اجرا کرده بود، اکنون نمیتواند از ۶۳ فریم بر ثانیه  بالاتر رود. این میزان ۲۱ درصد سریعتر از تنبلترین پردازنده تست شده در حالت قبل است. در حالی که Core i7-4960X در تست قبلی ۱۵۰ درصد سریعتر از تنبلترین پردازنده بود.
 
استفاده از پردازنده غولآسای Core i7-5960X در سرعت ۳.۵۰ گیگاهرتز میتواند کارت گرافیک  GTX 980  را به سرحد تواناییهایش برساند. البته با کاهش سرعت پردازنده به ۲.۵۰ گیگاهرتز تنها ۵ درصد از سرعت پخش (فریم بر ثانیه) کاسته میشود.
 
پردازنده Core i7-4770K هنگامی که با حداکثر توان ۴.۵۰ گیگاهرتزی خود کار میکند، تنها به سرعت پخش ۶۲ فریم در ثانیه دست مییابد. اما Core i7-5960X میتواند یک فریم در ثانیه بالاتر برود!
 
و هنگامی که AMD با FX-8350 پا به میدان می گذارد میتواند خودش را به Core i7-4770K (در حداکثر سرعت ۴.۵۰ گیگاهرتز) برساند. هرچند که این کارایی را مدیون محدودیتهای کارت گرافیک در حالت ultra-quality است.
 
شما چگونه از پس بازیهایی چون «عصر اژدها: تفتیش عقاید» بر میآیید؟ از کنسول بازی استفاده میکنید یا اینکه یک کامپیوتر غول توانمند را به خدمت میگیرید؟ کدام پردازنده و کارت گرافیک را ترجیح میدهید؟
 
 
عباس واحدی

 
برگرفته از
Dragon Age: Inquisition
لینک کوتاه

دیدگاه