نقشه نجات: مهاجرت رئیس تلویزیون‌های سامسونگ به بخش موبایل این شرکت

نویسنده:

۰۴:۵۶:۰۲

وال استریت ژورنال از یک منبع نزدیک به سامسونگ شنیده که بوو-کیون یوون، یکی از سه مدیرعامل سامسونگ سعی دارد مدیر بخش تلویزیون و وسایل خانگی این شرکت را به سرپرستی بخش ابزارهای موبایل سامسونگ بگمارد. البته این تصمیم هنوز نهایی نشده و تنها منبع آن وال استریت ژورنال است.
 
بنابر گزارش IDC، سهم بازار این اسمارت‌فون ساز کره‌جنوبی در سه ماهه سوم امسال به ۲۳.۸ درصد رسیده است. در حالی که در مدت مشابه سال گذشته سهم ۳۲.۵ درصدی بازار را در دست داشته. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد تنوع اسمارت‌فونهایش را  ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش دهد و این برنامه در سال ۲۰۱۵ عملی خواهد شد.
 
سود خالص این شرکت هم در سه‌ماهه سوم به ۴۹ درصد سقوط کرد. همچنین وال استریت ژورنال گزارش می‌دهد که پیش‌بینی سامسونگ در خصوص تقاضای بازار برای گلکسی S5 بیشتر از واقع بوده و اکنون تعداد زیادی از این محصول در انبارهای سامسونگ روی هم چیده شده است.
 
ساختار مدیریتی جدید می تواند به این شرکت کمک کند تا با سرعت بیشتری به رقابتهای صنعت موبایل واکنش نشان دهد و تا حد ممکن از خطرات مقابله با بازیگران ارزان قیمت چینی در امان باشد.
 
البته انتظار می‌رود یوون در بازار ابزارهای خانگی متصل به اینترنت هم بتواند رقابت موفقی را دنبال کرده و نماینده‌ای کلیدی و قدر در این زمینه برای شرکت متبوعش باشد. البته قدمهایی چون خرید شرکت SmartThings توسط سامسونگ را هم باید در همین راستا تعبیر کرد.
 
سامسونگ پیش از این اعلام کرده بود که SmartThings به عنوان یک شرکت مستقل و عضوی از گروه مرکز نوآوری‌های باز سامسونگ به فعالیت خود ادامه خواهد داد. استراتژی فعلی سامسونگ این است که پلتفرم خانه هوشمند باز را پایه گذاری کرده و توسعه‌دهندگان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را حول محور آن گرد هم آورد.
 
البته روز گذشته سامسونگ در پاسخ به خبرهای منتشره درباره تغییرات مدیریتی اعلام کرد به شایعات و گمانها توجهی ندارد و در خصوص آنها اظهار نظر نمی‌کند.
 
اگر این سناریوها درست باشند، احتمالا به زودی جی.کی. شین، مدیرعامل و رئیس بخش موبایل سامسونگ از سمت خود کنار گذارده خواهد شد. البته گزارش وال استریت ژورنال بر این نکته هم تاکید دارد که اوهیون کوان سومین مدیرعامل و رئیس بخش قطعات سامسونگ (از قبیل نیمه‌رساناها و پنل نمایشگرها) همچنان بر سر پست خود باقی خواهد ماند. سامسونگ سال گذشته به سراغ مدل مدیریتی سه مدیرعامل همزمان رفته بود.
 
جالب اینجا است که اخبار تغییرات مدیریتی و رهبری سامسونگ تقریبا همزمان با سالگرد تجدید سازمانی این شرکت منتشر می‌شوند. البته دلیل دیگر آن هم می‌تواند حمله قلبی  و بستری شدن رئیس سامسونگ، کان-هی لی در ماه می سال جاری باشد. اکنون پسرش جی وای. لی جانشین رئیس سامسونگ است و مدیریت بخش زیادی از کارها را بر عهده دارد.  انتظار می‌رود به زودی وای. لی به عنوان رئیس جدید این شرکت معرفی شود. البته هنوز برنامه زمانی مشخصی برای این کار در نظر گرفته نشده است.

عباس واحدی
 
 

برگرفته از
نقشه نجات
لینک کوتاه