گروه سامسونگ ۱.۷ میلیارد دلار از سهام خود در صنایع شیمیایی و دفاعی را می‌فروشد

نویسنده:

۰۳:۳۲:۲۸

به نظر می‌رسد این معامله تازه ترین حرکت از نقشه راه بازسازماندهی و بازسازی بزرگترین مجموعه صنعتی کره جنوبی باشد. گروه سامسونگ در حال بازسازماندهی امپراتوری تجاری خود است تا فرزندان لی کان-هی، رئیس ۷۲ ساله سامسونگ الکترونیکس راحت‌تر از پس کنترل میراث عظیم و گسترده پدر بر آیند. و به گونه سامسونگ خود را برای دوران پس از ریاست کان-هی آماده می‌کند. به تازگی این مدیر موفق به دلیل حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بود. از جمله حرکات اصلاحی این شرکت می‌توان به رد و بدل کردن سهام و وظایف میان بخشهای سامسونگ و سبک کردن بار بخش‌های گوناگون اشاره کرد که با هدف محدود کردن گستره عملکرد و افزایش تمرکز هر بخش انجام می‌شود.
 
همچنین وراث خودشان را آماده می کنند تا از پس مالیات بر ارث ۶ تریلیون وون‌شان بر بیایند. با سیاهه نویسی شرکت Samsung SDS و عرضه عمومی سهام صنایع پارچه و لباس Cheil Industries، سامسونگ انعطاف مالی بیشتری برای طی این روند در اختیار خواهد داشت.
 
چانگ سان-سوپ مدیرعامل موسسه تحقیقاتی Chaebul.com می‌گوید: «سامسونگ تحت رهبری لی کان-هی کار خود را در زمینه‌های شغلی بسیار زیادی گسترش داد. اما به نظر می رسد وارث او، جای وای. لی اکنون به دنبال حرکت در مسیر دیگری است و سعی دارد گروه سامسونگ را بیش از پیش فشرده سازد.»
 
آخرین تغییرات سنگین و بازسازماندهی گسترده سامسونگ شامل فروش ۳۲.۴ درصد سهام شرکت صنایع دفاعی  Samsung Techwin Co به شرکت Hanwha به قیمت ۸۴۰ میلیون وون خواهد بود.
 
آنها همچنین ۵۷.۶ درصد از سهام شرکت Samsung General Chemicals Co را با قیمت ۱.۰۶ تریلیون وون به صنایع Hanwha و Hanwha Energy خواهد فروخت.
 
همچنین سهم سامسونگ از Samsung Thales Co که نتیجه سرمایه گذاری مشترک سامسونگ و Thales است، و البته سهم سامسونگ از Samsung Total Petrochemicals Co که با سرمایه گذاری مشترک این شرکت و Total SA تاسیس شد، قرار است به شرکتهای Hanwha فروخته شوند.
 
اگرچه این گروه سامسونگ هنوز جزئیات معاملات و دلایل  آنها را به شکل دقیق اعلام نکرده، اما سامسونگ الکترونیکس می‌گوید برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های جدید به ۷۶۱ میلیارد وون پول نقد نیاز دارد.
 
برخی تحلیل‌گران هم معتقدند بیماری لی بزرگ باعث شده که پسر و دو دختر وی کم کم خودشان را آماده کنند تا انتقال بی دردسرتری را تجربه کنند و نسل بعد خانواده لی ریاست را بر عهده گیرد. فرزندان لی هنوز مشخص نکرده‌اند که چگونه مالیات بر ارث را پرداخت خواهند کرد. 
 
البته به نظر می‌رسد که ۴ شرکت فروخته شده جایگاه مهم و موثری در فرآیند جانشینی وراث نداشته باشند و لی‌های جوان بیشتر به دنبال یک کسب و کار سرراست و سودده هستند. 
 
و در این میان فروش بخشهایی چون شیمی و صنایع دفاعی نشان می‌دهد این گروه قصد دارد بیش از پیش بر توانایی‌های اصلی خود همچون فناوری اطلاعات، سرویسهای مالی، کشتی و ساختمان سازی تمرکز کند.
 
Hanwha Group دهمین مجموعه صنعتی عظیم کره جنوبی است و گفته می‌شود معاملا ت اخیر قرار است قدرت این گروه صنعتی را در زمینه پتروشیمی و تجارت دفاعی تقویت کرده و ۱۲ تریلیون وون بر فروش این شرکت بیفزاید.
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
سهام گروه سامسونگ
لینک کوتاه