ساخت اولین اشیاء سه‌بعدی در فضا! + ویدیو

نویسنده:

۰۹:۳۰:۱۰

روز 24 نوامبر فضانوردان International Space Station یک قدم به خودکفایی نزدیک شدند و اولین شیء سه‌بعدی را با موفقیت در فضا پرینت کردند. این پرینتر سه‌بعدی که هفته گذشته بر روی ISS نصب گردید، برای ساخت یک پوشش حفاظی پلاستیکی یدک برای سیستم خود پرینتر مورداستفاده قرار گرفت. این پرینتر با استفاده از روشی به نام ساخت افزایشی این قطعه پلاستیکی را ساخت. ناسا می‌گوید این پروژه، راه را برای اکتشافات فضایی بلندمدت در آینده باز کرد. این پروژه اثبات کرد که قطعات یدکی موردنیاز برای تعمیر را می‌توان در فضا ساخت. این آژانس فضایی نشان می‌دهد که در آینده فضانوردان مدت زیادی را منتظر قطعات یدکی ارسالی از زمین منتظر نخواهند ماند و بالطبع این موضوع باعث می‌شود که مسافت دورتری را بپیمایند.

مدیر این پروژه، Niki Werkheiser، توضیح داد که این اولین تست این پروژه محسوب می‌شود. وی گفت: «اگر استفاده از یک پرینتر برای فضانوردان ضروری است، پس باید بتواند قطعات خودش را تأمین کند. بدین طریق مدت بیشتری را در طول سفرهای دراز مدت مانند سفر به مریخ یا سفر به یک سیارک کار می‌کند. در نهایت روزی فرا می‌رسد که یک پرینتر می‌تواند یک پرینتر دیگر را پرینت کند».
مدیر شرکت Made In Space، Aaron Kemmer که با همکاری ناسا این پرینتر را ساخته است، این پروژه را یک حرکت دگرگون‌کننده در تولیدات فضایی خواند. این شرکت با کارمندان زمینی ناسا همکاری می‌کند تا عملکرد پرینتر را از زمین کنترل کنند و زمان موردنیاز فضانوردان برای کار با پرینتر را کاهش دهند.

ناسا در حال اجرای این تست است تا هم از قابلیت تولید قطعات یدکی در فضا اطمینان یابد، هم نحوه تأثیر محیط بدون جاذبه بر روی فرآیند پرینت سه‌بعدی را بررسی کند. اولین قطعه سه‌بعدی پرینت شده در سال 2015 به زمین فرستاده می‌شود تا محققان آن را تست کرده و تفاوت میان تولید در فضا و تولید در زمین را بررسی کنند. در حال حاضر مشاهده شده است که بافت این قطعه چسبندگی قوی‌تری نسبت به آنچه پیش‌بینی شده بود، دارد؛ اما Werkheiser اظهار داشت که این گروه مطمئن نیست که آیا این ویژگی به دلیل عدم وجود جاذبه بوده یا فرآیند پرینت کردن بی‌نقص بوده است.

 

پریا اقدامی
 

 
برگرفته از
اشیاء سه‌بعدی
لینک کوتاه

دیدگاه