برنامه سامسونگ الکترونیکس برای بازخرید سهام ۲ میلیارد دلاری

نویسنده:

۰۱:۲۱:۱۳


از سال ۲۰۰۷ تا کنون این اولین برنامه بازخرید سهام سامسونگ است. پس از آنکه سهامداران بر شرکت فشار آوردند که برای مقابله با کاهش دائمی سود در چند فصل گذشته تدبیری بیاندیشد و بازدهی سهام را افزایش دهد، سامسونگ تصمیم به اجرای این برنامه گرفته است.
 
بزرگترین شرکت سازنده تلفن‌هوشمند دنیا قصد دارد ۱.۶۵ میلیون قطعه از سهام عادی و ۲۵۰هزار قطعه از سهام ممتاز خود را بازخرید کند. سامسونگ قصد دارد با این حرکت ثبات قیمت سهام را بازگردانده و ارزش دارایی سهامدارانش را افزایش دهد. بنابر اسناد تحویل شده به سازمان‌های نظارتی مربوطه، این برنامه دومین بازخرید سهام بزرگ تاریخ شرکت سامسونگ خواهد بود.
 
قرار است این نقشه سامسونگ تا حد ممکن فشار را از دوش این غول فناوری بردارد و سود قابل توجهی را نصیب سهامدارانش کند. این درحالی است که سامسونگ در ۲۰۱۴ بدترین وضعیت سود سالانه را در سه سال اخیر تجربه می‌کند. و البته همزمان با آن بخشی از سهم بازار تلفن هوشمند را هم از دست داده. این حرکت همچنین باعث می‌شود پس از یکسال کاهش ارزش سهام، تا حد زیادی دل سهامداران را به دست آورده و آنها را راضی نگه‌دارد.
 
ارزش سهام سامسونگ در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۱۲.۵ درصد کاهش یافت و البته پس از مدتها، سرانجام ماه گذشته اندکی وضعیت بهتری را تجربه کرد. این شرکت همچنین انتظار دارد با این کار، میزان سود پرداختی سهام پایان سالش را افزایش داده و باعث احساس رضایت بیشتری در سهامداران شود.
 
قرار است برنامه بازخرید همزمان با اعلان سالانه انتصاب کارکنان در اوایل دسامبر اجرایی شود. با کارایی ضعیف سامسونگ در بخش موبایل و تلفن‌هوشمند انتظار می رود که شاهد تغییرات مهم و چشمگیری در این بخش باشیم. شایعات نیز حاکی از کنار گذاردن یکی از سه مدیرعامل و رئیس بخش موبایل، جی. کی. شین است. البته سامسونگ می‌گوید درباره شایعات اظهار نظر نمی‌کند.
 
علاوه بر این سامسونگ امروز اعلام کرد که قصد دارد زیرشاخه‌های خود در زمینه صنایع دفاعی و شیمی را هم (شرکتهای Samsung General Chemicals Co Ltd و Samsung Techwin Co Ltd) بفروشد. این بخشی از برنامه کوچک سازی و تمرکز بر توانمندی‌ها در حال اجرا توسط رئیس جدید است.
 
 
عباس واحدی
 

 
برگرفته از
سهام گروه سامسونگ
لینک کوتاه

دیدگاه